Web Geliştirmede Artırılmış Gerçeklik (AR)

web geliştirmede artırılmış gerçeklik


Artırılmış Gerçeklik (AR) – çevredeki gerçekliğe var olmayan unsurlar eklemeye izin veren teknolojidir. Örneklerden biri, havadaki belirli koordinatlarla gelen video, bir topun, ön tekerleğin veya belirli bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet eden bir hattın uçuş yörüngesiyle beslendiğinde spor maçlarının yayınlanması olabilir. Başka bir deyişle, gerçek ve hayali nesnelerin birleşimi gerçekleşir. Bu efekt filmlerde ve reklamlarda da sıkça kullanılır.

Aslında, Artırılmış Gerçeklik kavramı tanıtılmıştı oldukça uzun zaman önce, yani 1990’da. Boeing Corporation araştırmacısı tarafından teklif edildi. Yani, gerçekte gerçekleşen ve gerçek zamanlı modda veya çapraz kesim sırasında görüntü oluşturmak için gerçek olmayan artırılmış şeyleri kullanma fikri yeni değildir. Teknolojiyi böyle bir biçimde “uygulanmış” olarak adlandırmak zordur: sıradan bir kişi bir zamanlar uygulandığı hazır içeriği kullandı. Bu kişi hiçbir şeyi etkileyemez veya teknolojiyi kullanma araçlarını veya diğer yollarını değiştiremez. Artık durum sonsuza dek değişti.

Artırılmış Gerçeklik Nedir (AR)?

Bağlantıcı ağların, mobil cihazların, kameraların ve yazılımların gelişmesi nedeniyle, Artırılmış Gerçeklik sıradan insanların yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Dahası, artık uygulanan görevlerin tamamlanması için kullanılabilecek mevcut ve yaygın teknoloji olarak yaygın olarak seçilmiştir. Artık seçim özgürlüğü olmayan bir kullanıcı olmanıza gerek yok. Bunun yerine, günlük işlerinizi tamamlamak için AR’yi kullanmak isteyip istemediğinize kişisel olarak karar verebilirsiniz.. En önemli olan uygulama kürelerinin sayısının oldukça geniş olması ve büyümeye devam etmesi (eğlence, inşaat, tasarım, mimari, otomobil endüstrisi, eğitim, lojistik, haritalama, e-Ticaret ve ne değil).

Apple veya Google gibi tanınmış şirketler, ekosistemlerinde Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kapsamlı bir şekilde uygular ve popülerleştirir. Örneğin, Safari mobil sürümü, ekstra uygulamalar yüklemeye gerek kalmadan AR tabanlı içeriğin önizlemesini destekler (iOS12 – entegre AR Hızlı Bakış aracı temelinde çalışır). ARCore ve ARKit, Artırılmış Gerçekliğin uygulamalarının ve içeriğinin geliştirilmesi için ortam sağlar. Google, yalnızca mobil kamerayı kullanarak 3D nesneleri doğrudan tarayıcı arama alanından kullanıcının ortamına aktarabilen G / Ç tabanlı Android Q’yu duyurdu. Her neyse, eğilim açıktır. Sadece birkaç yıl içinde, Artırılmış Gerçeklik ana akım haline gelecek. Gelecek zaten geldi.

Artırılmış Gerçeklik Nasıl Çalışır?

Özü açıktır: düz görüntüleri izlemek yerine, kullanıcı gerçek zamanlı modda bir ürünü veya iç nesneyi deneme fırsatı bulur. Giysi, ayakkabı, mobilya, teknik cihazlar, çiçekler, dekoratif eşyalar ve diğer unsurların 3B modelleri, gerçek zamanlı tam ölçekli rejimdeki gerçek nesneler üzerinde mobil cihaz kameranızla size tam olarak nasıl uyduklarını görmek için uygulanabilir..

Koordinatların ve genişliğin veya ölçeğin ayrıntılarda dikkate alınması ve hesaplanması, bilgileri oldukça geçerli ve güvenilir kılar. Her neyse, sipariş verirken elde edeceğiniz sonuca çok yakın.

Hakim olan insanların artık akıllı telefonları var, bu da teknolojiyi büyük kitleler için son derece kullanılabilir hale getiriyor. E-ticarete AR entegrasyonu, sadece zengin ve kârlı şirketler tarafından uygulanabilen oldukça pahalı bir süreç olduğundan, bunun gerçekleşmesi ile ilgili..

E-Ticarette artırılmış gerçeklik

AR uygulamalarının geliştirilmesi temel olarak karmaşık ekipman ve yazılımlara sahip niş stüdyoların ayrıcalığıdır. Süreç, 3D modellerin oluşturulması ve daha sonraki kullanımlarına odaklanmaktadır. Teknoloji entegrasyonunun maliyeti giderek daha da azalacak. Bunun ana nedeni budur e-Ticaret web sitesi oluşturucuları Artırılmış Gerçeklik teknolojisini ürünlerinin geliştirilmesine entegre etme eğilimindedir.

Şu anda Shopify, AR tanıtımını karşılayabilecek tek e-ticaret yazılımıdır. Bu sıradan kullanıcılar için oldukça yararlıdır, çünkü yukarıda listelenen avantajları sürece herhangi bir yatırım yapmadan kullanma fırsatından yararlanırlar. Web mağazası sahipleri satış hacmini artıracakken, müşterileri gerçekten ihtiyaç duydukları şeyleri satın almaktan daha emin olacaklar.

Böyle bir yaklaşım sadece dönüşüm oranını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda web mağazasına geri dönen ürün sayısını da azaltır ve müşteri memnuniyet oranını arttırır.. Ürün seçimine ilişkin beklentileri büyük ölçüde haklıdır. AR entegrasyonu, e-Ticaret nişindeki devrimdir.

Shopify’da AR Gerçekleşmesi

Platform, 3B modellerin istemcilere sunumunu destekler, ancak daha önce almanız gerekir. Bunu yapmak için birkaç adımı tamamlamanız gerekir:

 1. 3D Atölyesi uygulamasını web mağazanıza yükleyin.
 2. Web mağazası yönetimi kontrol paneline erişin, hesap menüsünü ve «Shopify Uzmanını Kirala» seçeneğini belirleyin.
 3. “Yeni İşlevler Ekle” seçeneğini seçin.
 4. “AR için 3D Ürün Modelleri Yarat” ı seçin. Hizmetin maliyeti 100 $ ile başlıyor.
 5. Gerekli tüm soruları cevaplayın ve sorguyu gönderin.

Soruşturma incelendiğinde, tüm proje tamamlama şartlarını içeren uzmandan bir teklif alacaksınız. 3D ürün modellerinin oluşturulması için gereken fotoğrafları da sağlamalısınız. Her biri farklı açılardan yapılmış fotoğraflar gerektirir (ön, her iki taraf, arka, üst ve alt parçalar).

Shopify AR Kaynak: https://www.shopify.com/ar

Büyük nesnelerin kaliteli fotoğraflarını oluşturmak için 50 mm kamera merceği yeterli olacaktır. Orta ve küçük boyutlu ürünler için 70 mm ve 100 mm lens kullanmak mantıklıdır. Bir nesnenin karmaşık ve simetrik olmayan bir dokusu varsa, daha fazla fotoğraf gerekebilir. Açıkçası, görüntülerin kalitesi 3D modellerin kalitesi üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.. Bu açıdan profesyonel bir kameraya sahip olmak şart.

Nesnelerin tam modellerini oluşturmak için boyutlarının milimetre cinsinden belirtilmesi gerekecektir. Boyutlarının spesifikasyonuna sahip ürün taslakları veya taslaklarınız varsa, kesinlikle kullanışlı olacaktır.

Bu önlem kompleksini bitirir bitirmez, fotoğrafları gönderir ve hazır 3D modeli yakında alırsınız. Kalitelerini iyice kontrol etmelisiniz – gerçekçi görünüm, oranlar, eklemlerin doğruluğu, dokular, işaretler veya imzalar ve ne değil. Bu modeller, belirtilen belirli kalite standartlarına göre tasarlanmıştır buraya.

Her şey yolundaysa, 3D Atölyesi Uygulamasını kullanarak modelleri web mağazasına eklemenin zamanı geldi. Her ürünün modellerini eklemek için erişin (sunacakları başlıkları ve ürün bağlantılarını belirterek, uzmanlardan alacağınız verilere dayanarak dosyaları .usdz ve .gtlf / .glb formatlarında yükleyin). Farklı dosya türleri farklı durumlar için iyi çalışır. Örneğin, ürünleri Safari tarayıcısıyla görüntülerken .usdz sürümü kullanılır.

Bir sonraki adım, AR Hızlı Bakış işlevini ve 3D modunda nesne önizlemesini etkinleştirmenizi sağlayan işareti etkinleştirmektir. Bu ayrıca bazı basit şablon kodu düzenlemelerinin uygulanmasını gerektirecektir. Değişikliklerin nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı talimatlar mevcuttur buraya.

AR Web Tasarımının Geleceği mi??

AR eğilimleri web geliştiricileri ve sıradan kullanıcılar için hayatın önemli bir parçası haline gelir. Önceden, bu teknolojinin uygulanmasına yalnızca küçük bir kullanıcı kategorisi erişebiliyordu. Bugün, küçük bir işletme bile ürünlerinin 3D modunda sunumunu karşılayabilir. Hizmetin maliyeti yüksek değil, müşterilerin çoğu bu tür içeriklerin önizlemesi için gerekli teknik temele sahip – bunlar iOS ve Android tabanlı akıllı telefonlar ve tabletler.

Shopify e-Ticaret AR’yi entegre eden ilk tam ölçekli platform haline geldi. Açıkçası, web mağazası sahipleri AR sürecini biraz zorlayıcı buluyorlar, ancak uzun vadede yararlanabilecekleri potansiyel etki göz önüne alındığında (dönüşüm oranları iki kez artabilir) kesinlikle buna değer. Uzmanlaşmış becerilerin ve yazılımların mevcudiyeti, bağımsız olarak 3D modeller oluşturmayı mümkün kılar. Ancak, geçerli kullanıcı miktarı, hazır kaliteli sonuç için ödeme yapmayı daha kolay bulacaktır.

Web stüdyolarından AR programlı bireysel çözümlerin geliştirilmesini sipariş edebilirsiniz, ancak bu hiç de yararlı değildir – bu oldukça pahalıdır. Birçoğu en yakın gelecekte ortaya çıkacak hazır çözümler kullanmak daha mantıklıdır. Shopify bir yol bulucuydu ve bunu muhtemelen takip edecek BigCommerce, 3dcart, Wix, WooCommerce ve diğer tam özellikli ve ünlü markalar yakında.

Birçok büyük BT şirketi, AR teknolojisini araştırıyor. VR fikirlerinin devamı (sanal gerçeklik), kendi ayrı dalı haline gelmiştir. Teknoloji, daha geniş bir uygulamalı anlam elde ettiği için gelecekteki ana eğilim olacaktır. Google, Apple, Facebook, Amazon ve diğer saygın şirketler AR’nin gerçek hayatta standartlarının ve uygulama araçlarının geliştirilmesi ve tanıtımı üzerinde çalışıyorlar. Bu, başarısının ve kapsamlı gelişiminin temel taşıdır. Yaklaşık 2-3 yıl içinde herkes teknolojiyi çok amaçlı kullanacak. Neden şimdi başlamıyorsun?

Shopify AR’yi Hemen Deneyin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map