Web Sitesi Oluşturmak için Neye İhtiyacım Var? Web Sitesi Oluşturmak için Gereken Yazılımlar

Web Sitesi Oluşturmak için Neye İhtiyacım Var?


Böylece, İnternet’in nasıl çalıştığını zaten biliyordunuz. Web sayfası ve web tarayıcısı arasındaki farkı anlıyorsunuz. Zamanı geldi sıfırdan bir web sitesi kurmak kendi. İnşa süreci artık boyunda bir acı olmasa da, kesinlikle teknik becerisi olmayan kullanıcılar yeni çevrimiçi projeleriyle hayata geçmek için büyük fırsatlara sahip. Gelişmiş yazılım ve web araçları bu fırsatları getirir.

Aslında, oluşturmayı, özelleştirmeyi ve dağıtmayı kolay ve hızlı hale getirir. Çoğu durumda, sıfır kodlama deneyimi olan tamamen işlevsel bir site bulmak için 6 dakikadan birkaç saate kadar form gerekir. Peki, bu araçlar nelerdir ve nasıl yardımcı olabilirler? Sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için gerekli yazılımı bulmak için makaleyi okumaya devam edin.

Temel Web Sitesi Bileşenleri

Kullanıcıların sıfırdan bir site oluşturmak için özel tekniklere sahip olmamasına rağmen, web endüstrisiyle ilgili bazı terimleri anlamak çok önemlidir. Ayrıca, web sitesinin gerçekte nasıl çalıştığını ve hangi bileşenlerden oluştuğunu anlamak iyi olabilir. Ne demek istedikleri hakkında en ufak bir fikre sahip olmasanız da, bazı ifadeleri duymuşsunuzdur. Bu şartları sizin için açıklayacağız.

Web varlığınızı oluşturmak için temel bileşenler şunlardır:

 1. Bir Web Sayfası – web adresini yazarak web tarayıcısı ile erişilebilen bir web belgesidir.
 2. İnternet sitesi bir dizi web sayfasını barındırır ve yönetir, bunları bir araya getirir veya belirli gruplara veya bölümlere ayırır.
 3. Bir Alan Adı – tarayıcının arama çubuğunda görebileceğiniz web sitesi adresinizdir.
 4. Bir Web Sunucusu – web sitesi dosyalarınızı ve içeriğinizi barındıran ve son kullanıcı için erişilebilirliğini sağlayan bir bilgisayardır.
 5. Arama motoru – kullanıcıların ihtiyaç duydukları web sitesini bulmalarına yardımcı olan bir web aracıdır. İnternette gezinmek ve ihtiyacınız olan sitelere göz atmak için basit bir navigasyon sistemi olarak gelir.

Şimdi, tüm bu bileşenleri bir araya getirdiğinizde, milyonlarca canlı web sitesi ve sahipleriyle Global Web elde edeceksiniz. Web sitesinin çalışması için temel bir yazılım ve teknoloji paketine ihtiyacınız var.

Web Sitesi Oluşturmak için Gereken Web Araçları

İnternet, bir web sitesi oluşturmak için farklı araçlarla doludur. Bazıları oldukça basit, bazıları ise daha gelişmiş ve güncel. Bazı araçlar ücretsiz olarak kullanılabilirken, diğerleri ekstra ücrete tabidir. Farklı teknolojiler kullanmaya başladığınızda farklı yaklaşımlar gerektirir (çevrimiçi veya indirilebilir yazılım vb..).

Hangisini seçeceğiniz size kalmış. Bununla birlikte, aşağıdakileri içerebilecek bazı hayati faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Kullanım kolaylığı – bu araçlar kullanmak için yeterince kolay mı? Teknisyen olmadığınızdan, en basit arayüze ve minimum öğrenme eğrisine sahip olanları seçmelisiniz
 • Özellik seti – seçilen bir aletin önceki görevi yerine getirmenize izin verdiğinden emin olun. Aynı zamanda gelişmiş işlevsellik arayın. Bir Resim Düzenleyici sadece kırpma ve kesme için değildir. Görüntü boyutu değişikliğini, öğelerin kaldırılmasını, birden çok katmanı vb..
 • Bütçe Beklentileri – bazı araçlar ücretsizdir, diğerleri ise ekstra maliyetler, ücretli uzantılar veya premium sürümlerle gelir. Seçilen bir araç setinin bütçe beklentilerinizi karşıladığından emin olun.

İşleri sizin için kolaylaştırmak için, bir web sitesi oluşturmak için gereken tüm araçları kapsayan çeşitli kategorileri vurguladık. Kurum içi kaynakları (Önceden yüklenmiş işletim sistemi ve tarayıcıya sahip PC), web tasarımcısı araçları (web sitesi ve şablon oluşturucular) ve zorunlu olmayan ancak hayatınızı kesinlikle kolaylaştıracak ek yazılımlar (grafik ve metin editörleri). Her kategoriye daha yakından bakalım.

1. Önceden Kurulmuş İşletim Sistemine sahip PC (işletim sistemi)

Bilgisayar sahibi olmak, bilgisayarı çalıştırmak için yeterli değildir. Devam etmek için bir işletim sistemine sahip olmanız gerekir. İşletim sistemi aslında PC’nizin ruhudur. Tüm önemli işlevleri ve bilgisayarın kendisini başlatır. Ayrıca bazı ekstra özellikler, özelleştirme araçları ve zaten yerleşik özellikler sunabilir. Hangisini seçeceğine karar vermelisin.

Muhtemelen zaten yüklü olanı olmasına rağmen, sadece kullanıcılar için mevcut olan en iyi 3 seçeneği vurgulayacağız.

Windows İşletim Sistemi

Windows İşletim Sistemi

pencereler – işletim sistemi pazar payının yarısından fazlasını elinde tutan popüler bir işletim sistemidir. Sistem çok kullanıcı dostudur, kurulumu, giriş yapmayı ve kullanmaya başlamayı kolaylaştırır. Windows düzenli olarak güncellenen birden fazla sürüm halinde gelir. Her sürüm, bugün bir numaralı donanım seçeneği haline getiren bir dizi temel özellik getiriyor.

Önemli Windows özellikleri:

 • Kullanım kolaylığı – Çoğunuz zaten Windows XP veya Windows 7 de dahil olmak üzere önceki işletim sistemi sürümleriyle uğraştınız. Her şey basit ve tanıdık.
 • Yazılım Seçimi – Microsoft, donanım pazarında, işletim sistemi için tonlarca uygulama, uzantı ve eklenti sağlayan baskın bir güç haline geldi. Kabul edelim. Hepimiz Microsoft Solitaire kart oyunları koleksiyonunu oynamayı sevdik.
 • Sistem ve Özellik Güncellemeleri – Windows PC’nizin sorunsuz çalışmasını kolaylaştırır. Mevcut her yeni güncelleştirmeyi bildirir ve sistem geri yükleme noktaları yardımıyla otomatik yedeklemeler sağlar.

Sıradan bir ev kullanıcısı, oyuncu veya şirket çalışanı olun Windows işletim sistemi iyi bir seçim olabilir.

Linux işletim sistemi

Linux işletim sistemi

Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğundan geleneksel işletim sistemi türlerinden farklıdır. 1991’de başlatılan sistem, yalnızca masaüstü cihazlarda değil, aynı zamanda akıllı telefonlarda ve tabletlerde, oyun konsollarında, elektronik kitap okuyucularında, dijital kayıt cihazlarında veya depolama cihazlarında da karşılanabilir..

Temel Linux işletim sistemi özellikleri:

 • Açık Kaynak İşletim Sistemi – bu, kullanıcıların kaynak koduna erişerek sistemi düzenleyebileceği ve özelleştirebileceği anlamına gelir. Tabii ki, sadece yeterli teknik altyapıya sahip kullanıcıları ifade eder.
 • Esnek Lisanslama – GPL lisanslı Linux kullanıcıları için sistem, yazılım değişikliği, dağıtma veya sınırsız yeniden kullanım için yeterli alan ayırır.
 • Ten – İşletim sisteminin Windows veya Mac ile karşılaştırıldığında f kurulumu ve kurulumu oldukça zordur. Öte yandan, kullanıcılar birden çok Linux forumu aracılığıyla gelişmiş desteğe güvenebilir.

Mac os işletim sistemi

Mac os işletim sistemi

OS OS – Apple cihazı için özel olarak tasarlanmış tescilli bir işletim sistemidir. Başka bir deyişle, yalnızca Apple’ın tabletleri, dizüstü bilgisayarları ve bazı giyilebilir cihazlarını da içeren akıllı telefonlarında kullanılır. Yazılım Microsoft’a karşı çıkmak için başlatıldı. Çok çeşitli yerleşik uygulamaların yanı sıra kullanım kolaylığı da sunar.

Temel Mac OS özellikleri:

 • Entegre Uygulamalar – ses kayıt cihazlarından ve komutanlardan web tarayıcılarına, takvimlere, hesap makinelerine, mesajlaşma araçlarına ve daha fazlasına.
 • uygunluk – kullanıcılar çeşitli üçüncü taraf uygulamaları entegre etmekte serbesttir. İşletim sistemi, iş ve ev kullanımı için farklı yazılımlarla uyumludur.
 • Arayüz Özelleştirme – ekran öğelerinin boyutunu değiştirebilir, masaüstü arka planını değiştirebilir, monitör desteğinden ve fişten yararlanabilirsiniz & oyun özelliği.

Farklı işletim sistemi sürümleri arasında geçiş yapmak bir kabus olabilir. Yani, Windows’a alışkınsanız, Mac’le çalışmak, tüm öğeleri farklı ve sinir bozucu bir şekilde yerleştirilmiş olarak pipetle kavramak gibi olacaktır, bunun tersi de geçerlidir. Tek bir yazılıma bağlı kalsanız iyi olur.

2. Web Tarayıcıları

Bir web tarayıcısı – Global Web’in iç dünyası için rehberiniz gibi görünen bir yazılım uygulamasıdır. Yazılım, yalnızca web sayfalarına erişmekle kalmaz, aynı zamanda bazı web araçlarını, araçlarını veya uzantılarını kullanır. SaaS çevrimiçi web sitesi oluşturucularını veya popüler CMS çözümlerini kullanmaya karar vermeniz durumunda bir tarayıcıya sahip olmak çok önemlidir. Aksi takdirde, web tasarımı ve özelleştirme araçlarına erişemezsiniz.

İşletim sistemleri genellikle zaten tümleşik tarayıcılarla birlikte gelirken (Windows Internet Explorer ile birlikte gelirken Mac’te varsayılan olarak Safari tarayıcı yüklü), web’de gezinmek için daha gelişmiş, hafif ve işlevsel bir yazılıma ihtiyacınız olabilir.

Aşağıda, bazı temel özelliklerin açıklandığı ilk 3 kullanıcı seçeneği verilmiştir:

Google Chrome

Google Chrome

Google Chrome – en popüler tarayıcı 2019’da kullanıcıların% 81’i. İyi performans ve gizlilik araçlarının yanı sıra, tarayıcı bir dizi uzantı ve entegre uygulama ile birlikte gelir. Ebeveyn kontrol araçları, CPN hizmetleri vb. İçerir. Diğer yandan Chrome, kaynağa aç tarayıcılardan biridir..

Temel özellikler:

 • Geliştirilmiş performans.
 • Birden çok uzantı ve uygulama desteği.
 • Çok fazla işletim sistemi kaynağı gerektiren ağır bir tarayıcı

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Mozilla – son on yılda son zamanlarda en büyük revizyonunu alan popüler bir tarayıcıdır. Yazılımın kullanımı son derece kolay ve esnektir. Ayrıca, çok yönlü uzantı desteği ve kullanıcıların gizliliğini korumak için araçlar sunar.

Temel özellikler:

 • Ücretsiz veya üçüncü taraf paylaşımı olmayan Kâr Amacı Gütmeyen Uygulama.
 • Küçük işletim sistemi kaynakları gerekir.
 • Gelişmiş Gizlilik koruma araçları.

Opera

Opera

Opera yıllardır hafife alındı. Web tarayıcısı, etkili web taraması için hayati önem taşıyan mükemmel işlevler ve entegre araçlar sunar. Örneğin, kullanıcılar Opera Turbo işlevine ek olarak yerleşik reklam engelleyiciden de yararlanabilirler. Trafiği sıkıştırmak ve popüler web sayfalarına daha hızlı erişim sağlamak için kullanılır. Buna ek olarak, uygulama etkinleştirmek için birden fazla özelleştirme aracı ve uzantı sunar.

Temel özellikler:

 • Opera Turbo sayesinde hızlı sayfa yükleme.
 • Yerleşik reklam engelleyici.
 • Rakiplerle karşılaştırıldığında daha az uzantı desteği.

4. Çevrimiçi Web Sitesi Kurucuları

Çevrimiçi web sitesi oluşturucularını kullanma fikri, kullanıcıların ek yazılım veya ek indirme olmadan tarayıcı aracılığıyla erişmelerine izin vermektir. Oturum açmanız ve düzenleme işlemini başlatmanız yeterlidir. Kullanım kolaylığı, özellik kümesi ve satın alınabilirlik açısından birkaç iyi seçeneği vurguladık:

WixWix – Farklı türde web siteleri oluşturmak için iyi bir lider web sitesi oluşturma platformudur. Küçük işletme projeleri, portföyler, dijital mağazalar, vb. İçin zengin bir özellik seti sunar. Yazılım, Wix ADI yapay Zeka aracını kullanarak yenilerin dakikalar içinde site oluşturmasına izin vermek için en son teknolojileri kullanır. Ücretsiz bir alan adı, barındırma ve widget’lar içeren plan aylık 13 ABD dolarından başlarken hiçbir kodlama becerisine gerek yoktur. Wix.com

uKituKit – içerik tabanlı web siteleri, portföyler ve küçük işletmelerin temsili için tasarlanmış en kolay ve en uygun fiyatlı web sitesi oluşturucularından biridir. Yazılım, uyarlanabilir şablonlar, üçüncü taraf entegrasyonu ve anında desteğin yanı sıra ayda 4 ABD dolarından başlayan sezgisel bir WYSIWYG editörüne sahiptir. uKit.comuKit – içerik tabanlı web siteleri, portföyler ve küçük işletmelerin temsili için tasarlanmış en kolay ve en uygun fiyatlı web sitesi oluşturucularından biridir. Yazılım, uyarlanabilir şablonlar, üçüncü taraf entegrasyonu ve anında desteğin yanı sıra ayda 4 ABD dolarından başlayan sezgisel bir WYSIWYG editörüne sahiptir.

Online web sitesi oluşturucuları kullanmanın en önemli yararı, onlara istediğiniz zaman erişebilmenizdir. Bir kullanıcının oturum açmak için yalnızca İnternet’e bağlı bir cihaza ve verilere ihtiyacı vardır. Birden fazla cihaza yüklenmiş olması için birkaç sürümü indirmenize gerek yoktur. Tüm web sitesi oluşturma araçlarına tek bir tıklamayla erişilebilir.

Satır içi düzenleme burada bir diğer önemli avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bu, bazı hafif içerik güncellemeleri yaptıktan sonra her yaşta her yaşın yeniden yayınlanmasına gerek kalmadan tüm değişikliklerin otomatik olarak kaydedileceği anlamına gelir. Ayrıca, bu değişiklikleri gerçek zamanlı olarak önizleyebilirsiniz, bu da çevrimdışı web sitesi oluşturucularını kullanırken imkansızdır.

5. Çevrimdışı Web Sitesi Kurucuları

Bazı web oluşturma uygulamaları İnternet bağlantısı gerektirmez. Kullanıcılar bir Wi-Fi ağı olsun ya da olmasın, indirilebilir yazılımları seçebilir ve kullanabilirler. Bu tür platformların en önemli yararı, konuma rağmen ihtiyacınız olduğunda web sitesi oluşturma konusunda çalışabilmenizdir. Sadece uygulamayı yükleyin ve istediğiniz zaman özelliklerine erişin.

Buradaki önemli dezavantaj, yazılımı birden fazla cihazda kullanmanız durumunda muhtemelen birden fazla sürüm için ödeme yapmanız gerekeceğidir. Aksi takdirde, programa çok uygun olmayan tek bir bilgisayardan erişebilirsiniz. Diğer bir dezavantaj, önceden tasarlanmış bir şablonu içe aktarmak veya sunucunuza yüklemesini sağlamak için yine de İnternet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır..

İyi haber, özelliklerine sıfır maliyetle sınırsız erişim sunan ücretli ve ücretsiz platformlar olmasıdır. Birkaç örneğe bakalım:

Adobe DreamweaverAdobe Dreamweaver – Adobe başlığı altında başlatılan ücretli bir uygulama. Araç, oldukça karmaşık ve pahalı olmasına rağmen dinamik web tasarımları oluşturmayı kolaylaştırır. Kodlama veya web tasarım becerileri olmayan kullanıcılar sırtlarını duvara yaslayabilir. Adobe DreamweaverAdobe Dreamweaver – Adobe başlığı altında başlatılan ücretli bir uygulama. Araç, oldukça karmaşık ve pahalı olmasına rağmen dinamik web tasarımları oluşturmayı kolaylaştırır. Kodlama veya web tasarım becerileri olmayan kullanıcılar sırtlarını duvara yaslayabilir.

MobiRiseMobirise – maksimum esneklik için hem Windows hem de Mac os ile uyumlu çevrimdışı indirilebilir bir yazılım. Platformun kullanımı ücretsizdir ve duyarlı web tasarımı, mobil önizleme modu vb.’nin yanı sıra hazır dijital mağaza düzenlerine sahiptir.. MobiRiseMobirise – maksimum esneklik için hem Windows hem de Mac os ile uyumlu çevrimdışı indirilebilir bir yazılım. Platformun kullanımı ücretsizdir ve duyarlı web tasarımı, mobil önizleme modu vb.’nin yanı sıra hazır dijital mağaza düzenlerine sahiptir..

Yukarıda belirtilenlerin hepsiyle ilgili kötü haber, yeni başlayanlar için iyi olmadıklarıdır. En azından bazı temel öğrenme eğrisi veya kodlama deneyimi gerektirirler. Bu nedenle, sürükle ve bırak işlevselliğine sahip çevrimiçi web sitesi oluşturucuları ayrıca pakete dahil olan tüm özellikler daha iyi bir seçenek olabilir.

6. Zorunlu Olmayan Diğer Araçlar

Bir web sitesi oluşturmak için gereken bazı zorunlu varlıkları sıfırdan tartıştık. Ayrıca, ekstra araçlardan da yararlanabilirsiniz. Zorunlu değildirler, ancak geliştirme sürecini çok daha hızlı ve kolay hale getirebilirler. Onları düşünmemek bir bayan olurdu.

Fazladan enstrümanlar dediğimizde, metin ve grafik editörlerinin farklı format ve türlerin içeriğiyle çalışmasını kastediyoruz. Çok sayıda metni ve kaynak kodu parçalarını tek bir yerde yazmanız ve depolamanız gerekebilir. Her seferinde sıfırdan yazmak yerine kopyalamak ve yapıştırmak her zaman daha iyidir.

Ayrıca, web sitesi sahiplerinin projelerini daha çekici hale getirmek için çok sayıda resim ve fotoğraf işlemesi gerekir. Grafik editörlerinin hayati olduğu yer burasıdır. Sadece resimlerinizi yeniden boyutlandırmaya ve kırpmaya değil, aynı zamanda sıkıştırmaya, özelleştirmeye, efektler eklemeye, yeni katmanlar vb..

Metin Editörleri

Kullanıcılar çeşitli metin düzenleyicilerinden yararlanabilir. İlk kategori, işletim sistemlerinin her biri ile birlikte gelen yerleşik editörleri içerir. Windows kullanıcıları Not Defteri’ni işletim sistemine önceden entegre edilmiş bulabilir. Linux işletim sistemi Kate, LeafPad ve diğerleriyle birlikte gelirken Mac OS’de TextEdit yüklü.

Bir yandan, entegre editörlere sahip olmak iyidir. Öte yandan, kullanım zor olabilir. Örneğin, Not Defteri metin parçalarını veya kaynak kodunu saklamak için mükemmeldir. Ancak, biçimlendirme veya özelleştirme araçlarının çoğuna sahip değildir.

Microsoft Office paketinin tüm işletim sistemi sürümleriyle uyumlu olmasını tercih edebilirsiniz. Yalnızca metin editörlerini değil, aynı zamanda Excel, PowerPoint ve kullanışlı olabilecek diğer harika araçları da içerir..

Çevrimiçi editörleri kullanmak başka bir alternatiftir. Tek farkla geleneksel editörlerle aynı şekilde çalışırlar: tarayıcınız üzerinden erişilebilirler ve bir İnternet bağlantısı gerektirirler. Çoğunuz, geleneksel masaüstü ofis kitindeki özelliklerin aynısına sahip Google Office bulut tabanlı çevrimiçi paketi kullandınız. Tüm bilgiler, birlikte çalışma şansı ile otomatik olarak bulutta depolanır. Aynı doküman, PowerPoint sunusu veya Excel tablosunu ekip arkadaşlarınızla birlikte uzaktan düzenleyebilirsiniz.

Grafik Editörleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir grafik editörü sadece görüntüleri kırpmak ve kesmek değildir. Editör türü, teknik gereksinimlerinizin yanı sıra proje ihtiyaçlarına da bağlıdır. Bazı uygulamaların kullanımı kolaydır, diğerleri ise bazı tasarım arka planlarına ihtiyaç duyar.

Bir kez daha, web sitesi sahipleri finansal fırsatlarını göz önünde bulundurmalıdır, çünkü bazı programlar ücretsizdir, diğer programlar abonelik tabanlı modellerle kullanılabilir veya tüm özelliklere erişmek için premium hesaplarla birlikte gelir.

Ayrıca, bir düzenlemeyi nasıl kullanacağınıza karar verin. Gibi bir çevrimiçi uygulama olacak mı Canva? Burada afişler, sunumlar, Facebook veya Instagram yayınları için hazır şablonlar kullanabilir veya kendinize ait benzersiz bir tasarım oluşturabilirsiniz. Yazılım sosyal hesabımıza basit bir kayıt gerektirir. Sınırlı özelliklerle ücretsiz bir plan mevcuttur.

Photoshop Elements – muhtemelen indirilebilir bir grafik düzenleyicinin en iyi örneğidir. Çok sayıda tasarım öğesiyle çalışmak için katman düzenleme ve görüntü sıkıştırmayı oluşturan çok çeşitli enstrümanlar ile birlikte gelir. Güçlü bir editör yeni başlayanlar için kolay değildir. Ama bir kez hallettikten sonra, görüntüleri düzenlemek, dönüştürmek ve optimize etmek bir parça kek olacak.

Alt çizgi

Bir web sitesi oluşturmak için bir dizi öğeye ve araca ihtiyacınız olabilir. Bazı araçlar zaten işletim sisteminize entegre edilmiştir, diğerleri ise ek indirme veya çevrimiçi erişim gerektirir. Ne seçerseniz seçin, bir site oluşturmak için gereken yazılım listesi, önceden yüklenmiş işletim sistemine sahip bir işletim bilgisayarı, güvenilir bir web tarayıcısı, çevrimiçi veya indirilebilir web oluşturma platformlarının yanı sıra metin ve görüntü düzenleyicileri içerir..

Web’de bu kadar çok seçenek olduğunda, teknik deneyim, yazılım uyumluluğu ve bütçe beklentileri açısından size en uygun aracı bulacaksınız.

Ücretsiz Web Sitesi Oluşturun

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map