Web Sitesi Oluşturucu Olmadan Web Sitesi Nasıl Yapılır

web sitesi oluşturucu olmadan bir web sitesi nasıl yapılır


Global Web, çevrimiçi çalışan 200 milyondan fazla web sitesi ile büyük bir dijital ortama dönüştü. Sizin gibi düzenli kullanıcılar, derinlemesine kodlama veya programlama bilgisi olmadan bu sitelerin çoğunu başlattı. Uzun yıllar boyunca, süreç, web sitesi oluşturucuları dijital arenada devrim niteliğinde ilk çıkışlarını yapana kadar sonsuz denemeler ve hatalar, deneyler, başarısızlıklar meselesiydi..

Yeni web sitesi oluşturma araçları tabloları özellikle yeni başlayanlar için çevirdi. Görünüşe göre basit enstrüman kullanıma hazır bir site bulup zahmetsizce çevrimiçi olun. Geleneksel web sitesi kurma taktikleri bazı teknik altyapı ve en azından minimum web tasarımı deneyimi barındırma, bir etki alanı kaydetme, vb. hepsi bir arada çözüm kutudan dışarı. Başka bir deyişle, herhangi bir teknik sorun, güvenlik veya güncellemeyle ilgilenmeniz gerekmez, ancak içeriğe, promosyona ve pazarlamaya odaklanmanız gerekir.

Elbette, web sitesi oluşturucuları site oluşturmak ve tanıtmak için nihai bir çözüm olarak düşünülemez. Bununla birlikte, teknik sorunlar platform tarafından ele alınırken, temel hedeflere odaklanmanıza izin veren o zaman süreci kesinlikle kolaylaştırırlar. Verimlilik ve üretkenlik düzeyine rağmen, bazı kullanıcılar hala bir web sitesi oluşturucu olmadan bir site oluşturma şansı arıyorlar. Bu kılavuzda, konuşlandırma yolundaki tüm adımları ve engelleri açıklayacağız.

Neden Web Sitesi Oluşturucu Olmadan Web Sitesi Yapmanız Gerekebilir

Web sitesi oluşturucuları tarafından sunulan tüm avantajlara rağmen, bazı kullanıcılar, işe yarayacağını düşündüğü bazı önemli sorunlardan yararlanmak için onlardan kaçınırlar. Bununla birlikte, avantajlar için acele etmeleri, bir engel yarışından başka bir şey değildir. İnsanlar CMS platformlarını ve açık kaynak kodlu araçlar web sitesi oluşturucular yerine, genellikle aşağıdakileri istemektedirler:

 • Bağımsızlık. Platformlar arasında geçiş yapma, web sitesi özelliklerini değiştirme, daha ucuz barındırma vb.’ye geçiş yeteneği Tabii ki, tek bir yazılıma bağlı kalmak bir tuzak gibi görünebilir. Öte yandan, tuzak sitenizi oluşturmak, çalıştırmak ve pazarlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahipse, gerçekten değiştirmek için bir ihtiyaç var mı?? Web sitesi oluşturucular, şablonlar veya taşıma özellikleri açısından sınırlı bir isabet olarak görünebilir, ancak uzun süreli bir site oluşturursanız, bunların hiçbir faydası olmaz.
 • Arka uç kontrolü. Elbette, bu faktör, kullanıcıların gerçekten benzersiz bir site oluşturmalarına izin vermek için büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir web tasarım fikrini hayata geçirmek için HTML / CSS sistemlerine erişebilir ve PHP bilgilerini uygulayabilirler. Ancak, web sitesi oluşturucularının özelleştirilmesi kolay hazır şablonlar oluştururken, tüm bu becerileri ve bilgileri alması gerçekten gerekli mi?? Dahası, her değişiklik web sitenizin mobil cihazlarda çalışma şeklini etkileyebilir, kullanıma hazır mizanpajlar ne tür bir cihaz kullanırlarsa kullansın mobil kullanıcılar için optimize edilmiştir. Elbette, web sitesi oluşturucuları ihtiyaç duyabileceğiniz kadar yaratıcı özgürlük sunmazlar. Öte yandan, bu özgürlük çoğu kullanıcının sahip olmadığı derin teknik bilgi gerektirir.
 • Gelişmiş esneklik. Binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti, eklenti ve uygulama sınırsız kişiselleştirme yeteneği sağlar. İhtiyacınız olan herhangi bir widget’ı kullanmakta özgürsünüz. Ancak, bunların işletilmesinden, uyumluluklarından veya güncellemelerinden sorumlu tek kişisiniz.
 • Uygun fiyatta. Bazı kullanıcılar hala bir web sitesi oluşturucu kullanmanın daha pahalı olduğunu düşünüyor. Barındırma maliyetleri, alan adı kaydı, ücretli temalar ve eklentiler düşünmelisiniz. Bunlardan herhangi biri projenizi daha pahalı hale getirebilir web sitesi oluşturma yazılımı yardımıyla oluşturulan sitelerle karşılaştırıldığında.

Web sitesi oluşturucuları olmayan bir site oluşturma ile ilgili temel sorun, bir web sitesi kurmaktan eklenti güncellemelerine kadar her adımı işlemeniz gerektiğidir. Bu durumda, web sitesi oluşturucuları karşısında hepsi bir arada kolaylığın sağladığı değeri küçümsememeliyiz. Bu kulağa ikna edici gelmiyorsa. Web sitesi oluşturucularının yardımı olmadan tamamen kendi başınıza bir web sitesi oluştururken tamamlamanız gereken adımlara bir göz atalım.

Web Sitesi Oluşturucu Olmadan Başlarken

Web sitesi oluşturucuları ile geleneksel CMS platformları arasında seçim yapmak çoğunlukla kullanıcının becerilerine, bütçesine ve hedeflerine dayanır. Tüm sitelerin neredeyse yarısı en azından şimdilik web sitesi oluşturucular olmadan oluşturulur. Ancak, HTTP dosyaları, web sitesi ayarları, etki alanı kayıtları ve barındırma sağlayıcıları dünyasında derinlemesine dalmadan önce, bazı temel sorunları açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

Web sitesi oluşturucusu olmayan bir site oluşturursanız, dijital içeriği, güvenliği ve işletimi için oluşturma ve organizasyondan siz sorumlusunuz. Çoğu web sitesi üreticisi gibi hepsi bir arada bir çözüm değildir. Başka bir deyişle, hem barındırma hem de etki alanı adını içeren bir paket satın almaya karar vermedikçe, etki alanı kaydı ve barındırma işlemlerini ayrı ayrı ele alırsınız. Süreç aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Öte yandan, zaman zaman geçiş yapmanız gereken ayrı teknolojilerden biraz rahatsız olmanızı sağlamak için biraz zaman gerekir..

Daha fazla oku: CMS veya web sitesi oluşturucu? – web sitesi oluşturucularını ve CMS kullanmanın tüm artılarını ve eksilerini derinlemesine kafa kafaya karşılaştırma.

Adımlara gelince, aşağıdakileri yapmanız gerekir.

Adım # 1 – Bir Platform Seçin

Broşürü:
Tarafından işletilen canlı web siteleri:
WordPress – 27.165.799 web sitesi;
Wix – 3.383.125 web sitesi;
Joomla – 2.245.565 web sitesi;
Shopify – 1.259.029 web sitesi.
Tarafından sağlanan veriler BuiltWith.

Platforma karar vermek, projenin başarısını tanımlayacak bir aşamadır. Web sitenizin amaçlarına ve hedeflerine bağlıdır. Bir çevrimiçi mağaza mı, bir blog mu yoksa küçük işletme sitesi mi olacak? CMS platformları bağımsızlık ve sınırsız kişiselleştirme yetenekleri olmasına rağmen, çeşitli amaçlara da hizmet ediyorlar.

Bazıları basit web sitelerine odaklanırken, değişiklikler ve değişiklikler basit bir şablonu dijital bir mağazaya dönüştürmek için iyi programlama becerileri gerektirir. Çoğu sistem, ilk gereksinimlerinizi karşılayan bitmiş bir web sitesi elde etmek için bazı kodlamalar yapmanız gereken boş bir web tasarım ortamı sunar.

Web sitesi oluşturucularıyla karşılaştırıldığında: tüm web sitesi oluşturucuları hedeflerinize bağlı olarak birkaç kategoriye ayrılabilir. Bazı platformlar küçük işletme web siteleri ve portföyleri yapmak için tasarlanmıştır, diğerleri e-ticaret projeleri veya açılış sayfaları oluşturmak için iyidir. Kullanıcılar sadece kendilerine uygun olanı seçmeli ve düzenlemeye başlamalıdır.

Daha fazla oku: En popüler web oluşturma hizmetleri – kendi web sitenizi sıfırdan başlatmak için en popüler araçları keşfedin.

Adım # 2 – Bir Alan Adı Kaydedin

Çeşitli amaçlara hizmet eden bir diğer önemli aşama:

 • Kullanıcıların Farkındalığı – Alan adı, proje temsilidir ve iyi bir izlenim bırakabilecek ilk şeydir. Fikir, mümkün olduğunca unutulmaz ve benzersiz hale getirmektir.
 • SEO Etkisi – alan adı bir web sitesi URL’si ana sitesidir. Tıpkı diğer URL türleri gibi, büyük bir SE etkisi olabilir. Fikir, siteyi daha SEO dostu ve alakalı hale getirmek için URL adında odak anahtar kelimeleri kullanmaktır.
 • Bir Marka Oluşturun – bir alan adı, en başından itibaren bir marka oluşturmanıza ve binlerce rakipten öne çıkmanıza yardımcı olur. Keskin ve özel bir alan kesinlikle web sitenizin tanınmasını artıracaktır.

Var birkaç yol bir alan adı seçmek ve kaydetmek için. Kural olarak, etki alanı jeneratörleri tarafından sağlanan brandable veya jenerik isimler seçmenize izin veren özel hizmetleri kullanarak işlemi ayrı ayrı ele almanız gerekir. En iyi bahis, brandable alanları veya TLD’ler (Üst Düzey Alanlar).

En Popüler Üst Düzey Alan Bölgeleri

Popüler TLD'ler Tarafından sağlanan veriler statista.

Her şeyden önce, web sitesi türüne bağlı olarak bir uzantı seçmeniz gerekir. Dijital içerik veya konum. Ardından, kullanılabilirliğini kontrol etmeniz ve son olarak yıllık yenileme ile satın almanız gerekir..

Web sitesi oluşturucularıyla karşılaştırıldığında: daha önce de belirttiğimiz gibi, web sitesi oluşturucuları hepsi bir arada bir çözüm olarak geliyor. Bu, ücretsiz alan adlarının paket fiyatına zaten dahil olduğu anlamına gelir. Web sitenizi kendi benzersiz alan adınıza bağlayabilir veya platform tarafından sağlanan özel bir ad kullanabilirsiniz. İkinci varyantın uzun ömürlü projeler için olmadığını lütfen unutmayın.

Daha fazla oku: Uygun bir alan adı seçme – gelecekteki web siteniz için en iyi alan adını nasıl seçeceğiniz konusunda faydalı ipuçları ve püf noktaları.

Adım # 3 – Barındırma Seçin

Broşürü:
Dünya web barındırma kullanımı:
GoGaddy – 29.275.259 web sitesi;
1ve1 IONOS – 7.908.743 web sitesi;
Bluehost – 2.060.268 web sitesi;
SiteGround – 1.950.133 web sitesi.
Tarafından sağlanan veriler BuiltWith.

Dolayısıyla, zaten bir platformunuz ve bir alan adınız kayıtlı. Şimdi bir yer düşünmelisin web sitenizi nerede barındırmalısınız tüm dosyaları ile. Bir hosting seçmek, bir buzdolabı seçmekle aynıdır. İhtiyacınız olduğunda hızlı ve kolay erişim ile tüm ürünlerinizin uygun koşullarda güvenli bir şekilde saklanmasını istiyorsunuz.

Bir kez daha, seçim tamamen size bağlı olacaktır. Kullanıcıların barındırma türüne karar vermeleri gerekir. Bir olup olmayacağı paylaşılan, adanmış veya bulut barındırma. Ne kadar bant genişliğine veya depolamaya ihtiyacınız var? Barındırma iyi performans ve güvenlik özelliklerine sahip mi? Kesintisiz entegrasyonları kaldırabilecek kadar esnek mi? Fiyatı ne kadar? Bunlar kendi başınıza cevaplamanız gereken soru.

İyi performans, çalışma süresi oranları, sayfa yükleme hızı, güvenlik araçları, müşteri desteği göz önünde bulundurmanız gereken hayati konulardır. Dahası, çoğu platformun kullanımı oldukça zordur. Web sitesi ayarlarından bahsetmeden nasıl çalıştığını anlamak için biraz zamana ihtiyacınız olacak. İyi hosting çoğu insanın düşündüğü kadar ucuz değildir. Platforma ve sunduğu özelliklere bağlı olarak fiyat 1 $ ila 20 $ arasında değişebilir.

Web sitesi oluşturucularıyla karşılaştırın: Bir kez daha, web sitesi oluşturucular, barındırma, performans veya güvenlik ile ilgilenmeye gerek kalmadan kullanıma hazır bir web çözümü olarak gelir. Gerekli tüm anti-spam ve DDoS koruma araçlarıyla barındırılan bir plan ve web sitesini tek bir yerden seçin. Ayrıca, bazı web sitesi üreticileri bile etki alanı ve şablon fiyatları dahil olmayan tek bir hosting çözümü daha ucuzdur.

Daha fazla oku: Ana bilgisayar olmadan bir web sitesi yapma – web sitenizi herhangi bir barındırma sorunu olmadan canlı hale getirmek için web barındırma alternatifleri arasından seçim yapın.

Adım # 4 – Bir Tema Bulun

Burası, bazı web sitesi üreticilerinin CMS platformlarıyla karşılaştırıldığında biraz daha kısıtlı göründüğü yerdir. Web sitesi oluşturucuları olmayan bir web sitesi yapmaya karar verirseniz, tüm türler için sonsuz sayıda tema seçimine erişebilirsiniz.. Bunlar, kategorilere ayrılmış ücretsiz ve ücretli düzenleri içerir. Gelecekteki bir dijital mağazayı seçmekte özgürsünüz. Çevrimiçi dergi, portföy vb..

Ücretsiz temalar bazı küçük farklılıklarla neredeyse aynı görünmekle birlikte, milyonlarca kullanıcı bunları zaten kullanıyor. Başka bir deyişle, gerçekten yeterli bir teknik geçmişiniz yoksa, gerçekten benzersiz bir web sitesi yapmak bir güçlük olabilir. Ücretli şablonlar sorun için iyi bir çözüm olabilir. Daha şık ve profesyonel görünüyorlar. Ancak, ekstra nakit gerektirirler. Fiyat 20 $ ile 500 $ arasında değişebilir. Bu gerçek, süreci en başından beri düşünebileceği kadar uygun maliyetli yapmaz.

Temanın mobil uyumlu olduğundan emin olun. İlkini seçmek için acele etmeyin. Kural olarak, bazı düzenler önizleme modunda kullanılabilir. Gelecekteki sitenizin farklı ekran boyutlarına sahip çeşitli mobil cihazlarda nasıl görüneceğine bir göz atın.

Duyarlı web sitesi

Bir tema seçtikten sonra, onu anında düzenleyemez ve özelleştiremezsiniz. Kullanıcıların indirmesi ve ardından tema dosyalarını barındırmalarına aktarması gerekir. Editör kontrol odasında veya kontrol panelinde gerekli tüm web sitesi ayarları ve enstrümanları ile birlikte bulunacaktır. Orada temaları istediğiniz zaman değiştirebilir ve varsayılan olarak sunulan düzenleri kullanabilirsiniz. Giriş yapın ve bir web sitesi yapmaya başlayın.

Web sitesi oluşturucularıyla karşılaştırıldığında: web sitesi kurucuları gerekli tüm bölümleri hazır şablon sunar. Dosyaları indirmek veya barındırma sunucunuza aktarmak zorunda değilsiniz. Beğendiğiniz bir şablon seçin ve hemen bir kerede düzenlemeye başlayın. Göz korkutucu pano veya kontrol paneli yok. Satır içi düzenleme, sayfadaki tüm değişiklikleri bir kerede görmeniz anlamına gelir. Çoğu platform sürükle ve bırak işlevine dayanırken, şablon fiyatları zaten plana dahil edilmiştir.

Adım # 5 – İçerik ve Sayfa Oluşturma

Bu, bazı becerileri seçmeniz ve statik ve dinamik sayfalar arasındaki farkı anlamanız gereken yerdir. Diğer bir deyişle, web sitenizin bölümlerinin, blog yayınlarının veya makalelerinin her biri statik bir sayfadır. Her yeni sayfa oluşturmak istediğinizde ayrı bir sayfaya ihtiyacınız olacaktır. Düzenleme işlemi her tekrarlandığında.

Geleneksel CMS platformları oldukça karmaşıktır. Bu sadece sizin kopyalayıp yapıştırma metniniz değil, çevrimiçi olun. Yeni yayınlar oluşturmak kolay olsa da, diğer bölümlerdeki durum farklı. Bazen görünüme dikkat etmeniz, medya içeriği veya kısa kodlar, komut dosyaları, üstbilgiler ve altbilgilerle çalışma, menüler, etiketler, kategoriler vb. Gibi diğer sayfa öğelerini eklemeniz gerekir..

Web sitesi oluşturucularıyla karşılaştırıldığında: yeni sayfalar oluşturmak ve mevcut sayfaları web sitesi oluşturucularla düzenlemek çok kolaydır. Zaten hazır bir şablonunuz var. İhtiyacınız olan tek şey blokların yerini değiştirmek, ihtiyacınız olmayanları kaldırmak veya bölüm eklemek. Sonra metinleri yapıştırın, medya dosyalarını sürükleyip bırakın ve işte buradasınız! Sayfanız hazır.

Adım # 6 – Web Sitenizi Eklentilerle Özelleştirin

Web sitenizin yeterince işlevsel olması gerekiyor. Aksi halde, ziyaretçiler daha kullanıcı dostu bir alternatif için bırakacaktı. İşlevselliğin yanı sıra, farklı eklentiler ve eklentiler, kullanıcı edinme, büyüyen abone listesi, analitik ve daha fazlası gibi önceki hedeflere ulaşmanıza olanak tanır. Projenizi yeni bir seviyeye getirmeniz gerektiğinde iyi çalışabilirler.

Eklenti, daha canlı ve güncel sayfalar oluşturmanıza yardımcı olan yazılım parçalarıdır. Kural olarak, eklenti yüklemesi çok kolay. Ancak, yine de kendi başınıza halletmeniz gerekecektir. Büyük bir pazara erişebilecek ve ihtiyacınız olanı bulabileceksiniz. Bazıları ücretsiz, bazıları ücretli. Başlamak için en azından aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

 • Sosyal Medya Düğmeleri – kullanıcıların içerik paylaşmasına ve içerikten maksimum düzeyde yararlanmasına izin vermek için.
 • analitik – Eklentiler, kullanıcıları, trafik kanallarını, kitle konumunu vb. İzlemenize olanak tanıyacak şekilde tasarlanmıştır..
 • Medya dosyaları – çarpıcı galeriler veya kaydırıcılar oluşturmak için eklentileri kullanın. Daha fazla kullanıcının katılımı için büyük akış platformlarından videolar ekleyin.
 • Güvenlik – anti-spam sistemleri, DDoS korumaları, dolandırıcılığı ve sahtekarlıkları önlemek için özel araçlar.
 • SEO – Web sitenizin SEO’sunu ayarlamanıza ve içeriği arama motoru botlarına daha kolay hale getirmenize izin veren özel eklentiler.

Tüm eklentilerinizi kontrol panelinden yönetebileceksiniz. Aynı zamanda, operasyonlarından ve hızlı güncellemelerinden sadece siz sorumlusunuz. Bazı eklentiler virüs kodu veya kötü amaçlı yazılım içerebilir. Bu nedenle, güvenilir geliştiricileri ve ürünleri tercih etseniz iyi olur.

Web sitesi oluşturucularıyla karşılaştırıldığında: web sitesi oluşturucuları çok çeşitli eklentilere sahip olamazlar, ancak bazılarının özel uygulama pazarları ve sayfalarınızı özelleştirmek için yeterli eklentiler ve widget’ları olan mağazaları vardır. Burada basit takvimlerden ve etkinlik yöneticilerinden daha karmaşık iletişim ve açılır pencere öğelerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca, çoğu web sitesi üreticisi analitik ve e-ticaret üçüncü taraf hizmetleriyle basit entegrasyon sunar.

Adım # 5 – Çevrimiçi Olun

Sahne yeşil bayrak düşer ayarlanır. Artık web sitenizi yayınlamaya hazırsınız. “Yayınla” düğmesine basmanız ve sitenizi kullanıcılara sunabilmek için çevrimiçi olarak gözden geçirmeniz yeterlidir. Aslında bu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, bir web sitesi sürekli destek ve bakım gerektirir.

Web sitesi oluşturucuları kullanmaktan kaçınmaya karar verenler tam anlamıyla kendi başlarına bırakılır. Bir eklenti hatalarla çalışırsa, size yardımcı olacak kimse olmayacaktır. Tema tabletlerde kötü çalışıyorsa, size yardımcı olacak kimse yoktur. CMS platformlarında müşteri desteği yoktur. Aynı sorunu yaşayan kullanıcıları aramak için tonlarca sayfaya ve foruma göz atmaya hazırlanın. Bakım ve destek, web sitesi işlemlerinin yanı sıra tüm sorumluluklarınızdır..

Web sitesi oluşturucularıyla karşılaştırıldığında: web sitesi oluşturucuları farklı sorunları çözmek için çeşitli yollar sunar. Platform, yalnızca bakım, destek ve web sitesinin düzgün çalışmasıyla ilgili sorumluluğu üstlenir. Öte yandan, hepsi bir arada bir çözüm olurken, bir şey düşerse, web sitesi tamamen kapanır.

Alt çizgi

Bir web sitesi oluşturucu olmadan bir site oluşturmak, son dağıtım için uzun ve karmaşık bir yoldur. Uygun bir barındırma ve tema bulmaktan web sitesi düzenleme ve özelleştirmeye kadar çevrimiçi olma yolunda zorluklara ve engellere hazırlanmanız gerekecektir. Kullanıcıların her adımı profesyonel yardım almadan kendi başlarına ele almaları gerekecektir. Bu nedenle, yeterli teknik geçmişiniz yoksa görev riskli olabilir. Harika kodlama ve web tasarım becerileri durumunda bile, süreç çok sayıda deneme ve çabaya dönüşecektir.

Web sitesi kurucuları, yapım sürecini kolaylaştırmak için tasarlandı. Hem çaylaklar hem de deneyimli web sitesi sahipleri için hepsi bir arada bir çözüm sunarken hizmet ettikleri hedef budur. Özelleştirme ve web bağımsızlığı için fazla yer ayırmasalar da, web sitesi türüne ve hedeflerine rağmen ihtiyacınız olabilecek her özelliğe sahip basit ama güçlü bir dijital ortam olarak gelirler.

Web Sitenizi Ücretsiz Oluşturun

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map