Wix’ten WordPress’e Etki Alanı Nasıl Aktarılır

Wix'ten WordPress'e Etki Alanı Nasıl Aktarılır


Diyelim ki zaten Wix ile oluşturulmuş ve barındırılan bir web siteniz var. Web sitenizin daha fazla işlevsellik gerektirdiğini veya başka bir nedenle web sitesi oluşturucusundan CMS’ye geçmek istediğinizi anlayana kadar yönetmeye ve tanıtmaya devam edersiniz..

Alan adını taşımak için hedefleriniz ne olursa olsun Wix için WordPress, aynı eylem algoritmasıyla karşılaşacaksınız. Uygulanacak adım sayısı sabittir ve alan adı transferi bunlardan biridir.

Zaten bir Wix web siteniz varsa, aktif alan adı. Bu aynı zamanda web sitenizin düzenli trafik akışı ve arama motoru derecelendirmesine sahip olduğu anlamına gelir. Alan adı transferi sürecini karmaşıklaştıran şey budur ve onu sorumlu bir çözüm haline getiren şey budur.

Peki, mevcut SEO pozisyonlarınızı kötüleştirmemek için Wix alan adını WordPress’e güvenli bir şekilde aktarmak için hangi işlemleri yapmalısınız? Şimdi en popüler seçeneklere bir göz atalım.

Aktif Alan Adınızı Wix’ten Aktarma

Yapmanız gereken ilk adım, alan adınızı Wix’ten aktarmaktır. WordPress söz konusu olduğunda, CMS’nin entegre barındırma özelliği yoktur, bu nedenle, web sitenizin tamamı aktarılıncaya kadar alan adınızın Wix ile barındırılması önerilir.

Alan adı aktarımı tamamlanır tamamlanmaz Wix web sitenizin bağlantısı kesilir. Bu, web sitesi oluşturucunun artık alan adı yönetiminize yardımcı olmayacağı ve başka bir ana bilgisayar aramanız gerekeceği anlamına gelir.

Ancak, herhangi bir üçüncü taraf barındırma sağlayıcısı ve en başından itibaren gelecekteki web tasarım hedeflerinize uyan her türlü planı seçin. Buna karar vermek sadece size kalmış.

Wix alan adınızı sistemden aktarmak için tamamlamanız gereken adımlar şunlardır:

 1. Wix hesabınızla oturum açın ve “Etki Alanlarım”Sayfası;
 2. Birkaç Wix alan adınız varsa taşımak istediğiniz alanı seçin ve işaretleyin;
 3. “Gelişmiş” sekmesini tıklayın ve “Wix’ten transfer” buton;
 4. Ardından “Kodu gönder”Seçeneğini işaretleyin ve sistemin alan adınızın kayıtlı olduğu e-postaya bir aktarım kodu göndermesini bekleyin. Genellikle yaklaşık 24 saat sürer (hatta daha az) EPP / yetkilendirme kodunu almak için.

Tam alan adı aktarımı sürecinin tamamı 7 gün sürebilir, ancak bu aynı zamanda alanı taşıdığınız sistemin şartlarına da bağlıdır. Aktarımdan önceki 60 gün içinde satın aldıysanız, Wix’in alan adının taşınmasına izin vermeyeceğini unutmayın. Bu kural, alanla ilgili iletişim bilgilerini bu zaman aralığında değiştirdiğinizde de geçerlidir..

Ayrıca okuyun: Wix’ten WordPress’e Geçme.

Etki Alanı Adını WordPress’e Bağlama

Wix alan adınızı WordPress’i destekleyen herhangi bir barındırma işlemine bağlama prosedürü çok kolaydır: sadece alan adınızı ayarlamanız, gizli bir kod girmeniz ve 5-10 gün beklemeniz gerekir. Yordam, tüm barındırma sağlayıcıları için aşağı yukarı benzerdir. Ancak alan adınızı WordPress’in kendi kendini barındırdığı platforma taşımaya karar verirseniz, daha fazla zaman alan ve karmaşık olacak. Görevi başarıyla tamamlamak için yapmanız gereken budur:

 1. WordPress ücretli planlarından birine kaydolun (Kişisel, Premium veya Ticari);
 2. Wix’ten, alan adının WordPress’e aktarılmasına izin veren EPP kodunu aldığınızdan emin olun..
 3. Bir WordPress web sitesi oluşturun. Zaten bir tane varsa, “Sitelerim”Sayfasına gidin ve ardından“yönetme“Bölümünü bulun ve”Alanlar”Sayfası.
 4. Tıkla “Alan Adı Ekle”Düğmesi, alan adları listesinin sağ üst köşesinde bulunur.
 5. Alan Adı Ekle

 6. Sahip Olduğum Alan Adını Kullanma”Seçeneğini belirleyin ve bir sonraki sayfaya geçin;
 7. WordPress’e Aktar”Düğmesine basın;
 8. WordPress'e Aktar

 9. Aktarmak istediğiniz alan adını girin ve ilgili düğmeyi tıklayın. Yalnızca web sitesi oluşturma aşamasındaysanız, ödeme prosedürüne yönlendirileceğinizi unutmayın. Bundan hemen sonra, transfer işlemine devam etmeniz önerilecektir. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi “Etki Alanları” seçim aşamasıyla başlayacaksınız. Aktarmak istediğiniz alanı seçin ve ardından “Aktarımı Başlat” Bölüm;
 10. Aktarımı Başlat

 11. Alan adını girer girmez, bir önceki sayfaya yönlendirilirsiniz; burada, önceki bölümde belirttiğiniz alanın kilidinin açıldığını onaylamanız gerekir. Değilse, Wix’e geri dönün ve tekrar kontrol edin. Alan adınızın kullanılabilir olduğundan emin olduktan sonra, “Alan adımın kilidini açtım”Düğmesini tıklayın ve düzenlemelerin geçerli olmasını bekleyin.
 12. Alan adımın kilidini açtım

 13. Wix’ten aldığınız EPP | yetkilendirme kodunu belirtin ve ardından ”Yetkilendirme Kodumu Kontrol Et” buton;
 14. Yetkilendirme Kodumu Kontrol Et

 15. Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra “Devam et”Düğmesine basarak alan adı aktarma işleminize devam edin;
 16. İletişim verilerinizi onaylayın. WordPress aboneliği satın aldıysanız, sistem daha önce verdiğiniz bilgileri kullanarak formu sizin için otomatik olarak dolduracaktır. Başka bir seçenek de, Gizlilik Koruması’na (sistem tarafından tavsiye edilir), ancak herkese açık olarak da kaydolabilirsiniz. Bu durumda, iletişim bilgileriniz genel bir veritabanında listelenir ve bu nedenle spam saldırılarına karşı potansiyel olarak duyarlı olabilir. Kararı kabul ettikten sonra, “Ödeme İşlemine Devam Et”Alan adı transferi için ödeme yapmak.
 17. Ödeme İşlemine Devam Et

Başarılı bir ödeme yaptığınızda bir onay e-postası alırsınız. Wix’ten WordPress’e alan adı transferinin tamamlanmasının 5 ila 7 gün sürebileceğini unutmayın. Önemli olan, sistem yöneticilerinin Wix alan adı kaydınızı iptal etmemeniz veya hesabı bir kerede silmemeniz gerektiğinin altını çiziyor. Etki alanını iptal ederseniz, aktarım işlemi imkansız hale gelecektir. Aktarım işleminin başarıyla tamamlandığından emin olun ve ardından Wix ile iptal edin.

Ayrıca okuyun: Ücretsiz Alan Adı Nasıl Alınır.

E-posta Yönlendirme ile Özel WordPress Alan Adınıza Bir E-posta Bağlama

Etki alanınızın ad sunucuları henüz WordPress’e işaret edilmemişse, gerekli ayarları yapabilir ve ardından e-posta hesabını WordPress etki alanınıza bağlamak için DNS kayıtları ekleyebilirsiniz. Ancak, WordPress’in varsayılan olarak e-posta barındırma sağlamadığını unutmayın. Yalnızca özel WordPress alanları olan kullanıcıların e-postaları bağlamasına izin verilir.

Burada kullanabileceğiniz ilk seçenek e-posta yönlendirme, bu da özel alan adınızı e-posta adresinde kullanmanızı mümkün kılar. Bu, tüm postalarınızın otomatik olarak bu e-postaya yönlendirileceği anlamına gelir. Ancak yanıtlar yine de kişisel e-posta adresinizden gönderilecektir. Tamamlamanız gereken adımlar şunlardır:

 1. Sitelerim”Sayfasına gidin ve ardından“Alanlar” Bölüm. Ayarlar sayfasına erişmek için e-posta yönlendirme için kullanmak istediğiniz alanı seçin. Seç “E-posta” Bölüm.
 2. Seç “E-posta yönlendirme“Bölümünde, özel alan adınızı dolduran yeni e-posta adresini”Gönderilen E-postalar“Alanına gidin ve ardından”Yönlendirilecek” alan. Ardından “Yeni E-posta Yönlendirme Ekle”Düğmesini tıkladığınızda etkinleştirme e-postasını belirtilen e-posta adresine alırsınız. Önceden ayarladığınız e-posta iletilerinin sayısını kontrol etme şansınız olacak ve gerektiğinde düzenlemeleri de yapabilirsiniz..

Diğer Sağlayıcılardan Satın Alınan Bir E-postayı Özel WordPress Alan Adınıza Bağlama

WordPress sizi belirli bir barındırma sağlayıcısı seçmeye zorlamaz – bu seçeneği kişisel gereksinimlerinize ve bütçenize göre yapmak size kalmıştır. Bu durumda, başka bir sağlayıcıdan e-posta barındırma satın alabilir ve ardından özel WordPres alan adınızı ona bağlayabilirsiniz. Bu amaçla seçebileceğiniz bazı sağlayıcılara bir göz atalım:

 • G Suite. Etki alanını WordPress’e aktardıktan sonra, kurulum işlemi sırasında bir G Suite hesabı satın alabileceksiniz. Zaten bir tane varsa, onu istediğiniz zaman özel alan adınıza bağlayabilirsiniz;
 • Microsoft Office 365. Platformun resmi web sitesinde belirtilen yönergeleri izleyerek Office 365 hesabını seçin. Small Business planına veya plandan daha yüksek bir plana kaydolun ve hesabı özel WordPress alan adınıza bağlayın;
 • Zoho Mail. Zoho e-posta barındırma hesabına abone olun. Ayrıntılı yönergeler, sistemin ilgili sayfasında bulunabilir. Zoho e-posta hesabınızı WordPress alan adınıza bağlayın;
 • GoDaddy. Kayıtlı bir GoDaddy hesabınız varsa veya yalnızca hesabınızı almayı planlıyorsanız, hesabı WordPress alan adınıza da bağlayabilirsiniz. Adım adım öğreticiyi sistemin ilgili sayfasında bulabilirsiniz;
 • Diğer e-posta sağlayıcıları. Bölümde listelenmeyen bir e-posta sağlayıcısı kullanacaksanız, özel DNS kayıtları almanız gerekir (bir veya daha fazla MX kaydı, A kaydı ve / veya CNAME kaydı) seçin. Onları alır almaz, “Alanlar”WordPress sayfasında, DNS kayıtlarını ekleyeceğiniz alanı seçin ve“Ad Sunucuları ve DNS” Bölüm. “DNS Kayıtları”Seçeneğini işaretleyin ve eklemek istediğiniz açılır menüden kayıt türünü seçin. E-posta sağlayıcınızdan aldığınız bilgileri sağlayın ve ardından “Yeni DNS Kaydı Ekle”Düğmesine basın. Eklenen tüm kayıtları kaydetmek için işlemi tekrarlayın. Her şeyi doğru yaparsanız, e-postanız birkaç saat içinde etkin olur.

Süresi Dolmuş Wix Etki Alanını WordPress’e Aktarma

Wix alan adınızın süresi zaten dolmuşsa ve bunu WordPress’e taşımaya karar verirseniz, bunu son kullanma tarihinden itibaren 30 gün içinde yapmanıza izin verilir. Bu terim Ek Yayınlanma Süresi olarak bilinir.

Alan sona erer bitmez, alan adı Redemption Periyodu’na girecek ve siz 100 ABD doları tutarındaki geri alma ücretini ödeyene kadar WordPress’e veya başka bir sisteme aktarmak imkansız olacaktır. Ancak, aktarım başlamadan önce süresi dolmuş alan adını uzatmanıza izin verilir. Alan adının önümüzdeki 60 gün boyunca aktarım için kilitlenmesini sağlayacağından alan adı iletişim bilgilerinin değiştirilmesinin yasak olduğunu unutmayın..

Eğer sahipseniz .ben, .mx veya .com.br alanlar için yenileme ödemelerinin genellikle belirtilen son kullanma tarihinden yaklaşık 30 gün önce ödendiğini bilmelisiniz. Belirtilen zaman aralığında ödeme yapmazsanız alan adınız, son kullanma tarihinden 2 gün önce Tekliften yararlanma dönemine girer.

Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurmayı başarırsanız, yukarıda belirtilen yönergeleri kullanarak süresi dolmuş Wix alanınızı WordPress’e aktarabileceksiniz..

Sonuç olarak

Wix alan adınızı WordPress’e aktarma kararı birden çok faktörden etkilenebilir. Her neyse, WordPress, derin web sitesi özelleştirmesine izin veren ve projenizi yeni bir seviyeye taşıyabilen popüler, tam özellikli ve son derece esnek bir İçerik Yönetim Sistemidir. Merak etmeyin, birçok kullanıcı aktif veya süresi dolmuş wix alanlarını bu platforma taşımaya karar verdi.

Aktarma işlemini düzgün bir şekilde tamamlamak için tamamlanması gereken birkaç önemli adım vardır. Bu temelde birçok faktöre bağlıdır. Yukarıda listelenen öğretici prosedürü sizin için basitleştirmelidir – sadece yönergeleri izleyin ve sonucu izleyin.

Etki Alanını WordPress’e Aktarma

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map