WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçme

WordPress.com'dan WordPress.org'a Geçme


Pek çok yenisi, web sitesi geliştirme sürecine dahil olurken WordPress’i tercih eder. Ancak, sistemler arasında seçim yaparken birçoğu şaşkına dönüyor ve WordPress.org yerine WordPress.com’u tercih ediyor, bu da durumlarında daha tercih edilen bir çözüm.

Başlangıç ​​projelerinde çalışmaya başladıklarında, yakında WordPress.com’u kullanmanın başlangıçtan göründüğünden çok daha zor olduğunu anlıyorlar. Kod düzenleme, web sitesi tanıtımı ile ilgili sorunlar yaşıyorlar – bu, barındırma ile ilgili nüanslardan bahsetmiyor (veya ana bilgisayarlar arasında hareket etme işlemi) ve WordPress.org’da varsayılan olarak sağlanmayan alan adı seçimi..

Neden WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçmelisiniz??

Aslında, WordPress.com, çok yönlü projeler oluşturmaya izin veren, entegre barındırma, etki alanı adı, tasarım özelleştirme araçlarının bolluğu ve seçim için şablonlar sunan WP tabanlı bir web sitesi oluşturucusudur. WordPress.org, yeni başlayanlar için ustalaşması çok daha zor olan ve ekstra kodlama farkındalığı gerektiren dünyaca ünlü CMS WordPress’in ana sayfasıdır..

Er ya da geç teknik açıdan web sitesi yönetimine hakim olmamanın gerçekleştirilmesi, daha basit, daha uygun, uygun fiyatlı ve özellikli bir web oluşturma aracı aramaya başlama ihtiyacını tetikler. Birçok durumda, tanıdık kendi kendine barındırılan WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmek makul bir çözümdür. İkinci platform size mutlak web sitesi sahipliği hakları ve hareket özgürlüğü sağlar.

Şimdi, DIY web sitesi geçişine gitmek ya da sizin için bunu yapmak için bir profesyonel kiralamak mantıklıysa, anlamanın zamanı geldi. Tam olarak daha fazla tartışacağız.

Profesyonel Hizmete Geçiş Yapma veya İşe Alma?

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmeye karar verir vermez, ilk ve en önemli sorun en iyi web sitesi transfer seçeneğine karar vermektir. Burada iki popüler alternatifle karşılaşacaksınız: DIY web sitesi göçü ve profesyonel hizmet kiralama. Her iki seçenek de uzun vadede doğru çözümü benimsemeyi mümkün kılan artıları ve eksileri vardır..

Wordpress.com'dan WordPress.org'a

Web Sitesi Transferi Sipariş Et

Profesyonel bir web geliştiricisi işe alırsanız veya özel bir web sitesi geçiş sistemi kullanırsanız, WordPress web sitenizi daha sonra yönetememe ve güncelleyememe riski taşırsınız ve bu nedenle, işe aldığınız geliştiricilere ulaşmaktan başka bir seçeneğiniz olmaz ve Sorunlarınızı çözmek için tekrar.

Bunun olmasını istemiyorsanız ve gelecekte web sitesi geliştirme ve tanıtım süreciniz üzerinde tam kontrol sahibi olmak istemiyorsanız, WordPress.com’dan WordPress.org’a kendi başınıza geçmeyi denemek gerçekten mantıklıdır. Bu elbette biraz çaba ve zaman alabilir, ancak web sitesi transfer sürecinin her adımından sorumlu hissetmenin tek kesin yolu budur. Aşağıda listelenen adım adım yönergeler çok yardımcı olacaktır..

WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçiş – Nihai Kılavuz

Başlamadan önce, gözden kaçırmamanız gereken bir şey var. WordPress.com, kendi kendine barındırılan bir web sitesi oluşturucusudur, ancak WordPress.org, entegre barındırma ve alan adı ile birlikte gelmeyen ve yeni başlayanların en büyük endişelerinden biri olan CMS’dir..

Bir tane bulmalısın güvenilir barındırma sağlayıcısı, sunduğu planlara, şartlara ve aboneliklere göz atın ve mevcut web sitesi geliştirme ve tanıtım gereksinimlerinize uygun olanı seçin. Ayrıca bir alan adına da ihtiyacınız olacak. Zaten bir hesabınız varsa, yeni barındırma hesabınızı kaydederken sadece sağlamanız gerekir. Bu, bir sonraki adımları tamamlarken arama motoru sıralamasını korumanıza ve trafiği önceki web sitesinden doğru bir şekilde yönlendirmenize yardımcı olur:

 1. Hosting Seçin – Üstlenecek ilk adım, WordPress’i hosting almak ve yüklemek. Mevcut tüm seçenekleri keşfetmek ve ihtiyaçlarınıza göre doğru seçimi yapmak için zaman ve çaba gerektiren çok sayıda barındırma sağlayıcısı vardır..

 2. WordPress.com’dan Verileri Dışa Aktarma – WordPress.com hesabınızda oturum açın ve web sitenizin kontrol paneline ulaşın. WP Yöneticisi bölümüne erişin ve yönetici alanını açmak için tıklayın. Ardından “Araçlar” bölümüne ve ardından “Sayfayı Dışa Aktar” alanına gidin.

  Wordpress.com Dışa Aktarma

  Düğmeyi tıkladığınızda, Ücretsiz veya Yönlendirmeli Aktarım seçeneğini belirlemeniz önerilecek olan yeni sayfaya yönlendirileceksiniz. Ücretsiz seçeneği seçmenizi ve ardından “Dışa Aktarmayı Başlat” düğmesini tıklamanızı öneririz. Bundan hemen sonra, dışa aktarmak istediğiniz veri öğelerini seçmeniz gereken bir sonraki ekrana gideceksiniz. Tüm içeriği bir kerede dışa aktarmak istiyorsanız “Tüm İçerik” varyantını seçin ve “Dışa Aktarma Dosyasını İndir” düğmesine basın.

  Her şeyi doğru yaparsanız, dışa aktarma aracı XML dosyasını indirmenizi önerir (tüm resimlerinizi, yayınlarınızı, kategorilerinizi, sekmelerinizi, web sayfalarınızı, yorumlarınızı, gezinme menülerinizi ve diğer alanlarınızı içerir) bilgisayarınıza ekleyerek yeni web sitesine daha fazla aktarabilirsiniz.

 3. WordPress CMS Yükleme – XML ​​dosyası daha fazla içe aktarmaya hazır olur olmaz, CMS’yi indirip yüklemenin yanı sıra barındırma hesabınızı bağlamanın tam zamanı. Bazı barındırma sağlayıcılarının (sevmek Bluehost, Örneğin) yalnızca birkaç dakika süren ve çaba gerektirmeyen tek tıklamayla otomatik WordPress yüklemesi sunar. Aksi takdirde, WordPress’i kendi başınıza kurmanız gerekir, ancak bu da oldukça kolay ve hızlıdır – görevi tamamlarken sistemin oluşturduğu yönergeleri ve ipuçlarını uygulayın..

 4. İçeriği İçe Aktar – CMS yüklemenizi tamamladığınızda içerik içe aktarma işlemine devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için, yeni web sitesinin yönetici bölümüne erişmeniz, içe aktarma aracını çalıştırmak için “Şimdi Yükle” düğmesini etkinleştirmeniz önerilecek “Araçlar” bölümüne ve ardından “İçe Aktar” sayfasına ulaşmanız gerekir..

  WordPress CMS İçe Aktarma Aracı

  Adımın tamamlanmasının ardından, ikinci adımda bilgisayarınıza indirdiğiniz dışa aktarılan XML dosyasını yüklemeniz gereken yeni ekrana yönlendirileceksiniz. Görev tamamlanırken, sistem size yeni bir kullanıcı oluşturmanızı veya içe aktarılan içeriği geçerli kullanıcıya atamanızı önerir. Ek olarak, eski ekli dosyaları içe aktarmanız teklif edilecektir. Görüntü dosyalarınızı doğru bir şekilde içe aktarmak için bu kutuyu işaretlemeniz gerekir.

 5. WordPress Alan Adını Yeni Barındırma’ya Aktarma. İçerik içe aktarma işleminin tamamlanmasının ardından, WordPress.com web sitenizin alan adını ilk adımda seçtiğiniz yeni barındırmaya aktarmanız gerekir. İşlemi tamamlamak için sistemin oluşturduğu yönergeleri izleyin.

Sıradaki ne?

Bunlar, WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmek isteyen tüm kullanıcılar için bir zorunluluktur. Sonraki adımlar tercih ettiğiniz gizlilik seçeneklerine bağlı olacaktır. Böylece, amacınız eski web sitesinden trafik yönlendirmesi olmadan tamamen yeni bir web sitesi başlatmaksa, “Ayarlar” bölümüne ve ardından web sitesi kontrol panelinin yönetici alanında bulunan “Okuma” sayfasına gitmelisiniz. Burası “Site Görünürlüğü” bölümüne erişim sağladığınız yerdir. Burada, “Blogumun özel olmasını istiyorum, yalnızca seçtiğiniz kullanıcılara görünür olmasını istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu, yeni web sitesinin önceki kullanıcılar tarafından görülemeyeceği anlamına gelir.

Niyetiniz tam tersi ve mevcut arama motoru sıralamalarını korumak için eski web sitesinden yeni bir trafik yönlendirmek niyetinde (ki şiddetle tavsiye edilir), işte yapmanız gerekenler. WordPress.com web sitenizin kontrol paneline ulaşın ve “Ayarlar” menüsüne erişin. “Site Adresi” seçeneğini bulun ve orada bulunan “Yönlendir” bağlantısını tıklayın. Ayrıca, web sitesi ziyaretçilerinizi yeniden yönlendirmek istediğiniz alan adını sağlamanız gereken yeni ekrana gidersiniz. Adımı tamamlayın ve ardından “Git” düğmesini tıklayın. Site yönlendirme seçeneğinin şu anda ödenmiş olduğunu unutmayın, ancak maliyet kesinlikle eski web sitesi konumlarınızın ve trafiğinizin korunmasına değer.

SEO konumlarınızın korunacağından emin olmak için, tüm yayın içi URL’leri ve bağlantı sonrası yayınları da güncellemeniz gerekebilir (varsa), ancak yalnızca alan adını değiştirdiyseniz. Özel alan adınızı koruduysanız bu adımı atlayabilirsiniz. DNS kaydını ana makinenizle değiştirin ve web sitesi tanıtımınızın keyfini çıkarın.

Sonuç olarak

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş nedenleriniz ne olursa olsun, bu sorumlu ve zaman alıcı sürece dikkatle hazırlanmalısınız. Başka bir seçenek, bunu sizin için yapacak bir profesyonel kiralamaktır, ancak uzun vadede değerli bir sonuç alacağınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Web sitenizi kendi başınıza aktarmak çok daha iyidir. Umarım, gönderide listelenen ipuçları ve öneriler, görevle en iyi şekilde başa çıkmanıza ve beklenen sonucu almanıza yardımcı olur..

Ve bir şey daha: yeni web sitenizin iyi çalıştığından ve tüm SEO konumlarının olduğu gibi korunduğundan emin oluncaya kadar WordPress.com hesabınızı devre dışı bırakmak için acele etmeyin. İyi şanslar ve web sitenizin geçiş deneyimi başarılı olabilir!

Web Sitesini WordPress’e Aktarma

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map