WordPress ile Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

WordPress ile Web Sitesi Nasıl Oluşturulur


WordPress en basit ve aynı zamanda işlevsel İçerik Yönetim Sistemlerinden biridir. Birçok deneyimsiz web tasarımcısı bu platformu tercih ediyor. Web sitesi oluşturma hakkındaki eğitimimizi inceledikten sonra, bunun oldukça makul bir çözüm olduğunu anlayacaksınız.

Tıpkı diğer CMS’ler gibi, WordPress de bir kullanıcıdan belirli bir beceri seti gerektirir. Sistemi kurmak ve kurmak için bir web yöneticisi en azından barındırma ile ilgilenmeli, bir veritabanı oluşturmalı ve FTP’nin nasıl kullanılacağını öğrenmelidir. Sisteme kayıt olduğunuzda ve sistemin aynı anda nasıl çalıştığını anladığınızda durum böyle değildir. Bu nedenle, bir acemi asıl yardımcısı, WordPress ayarlarında nasıl kaybolmamanızı açıklayan rehberdir.

1. Hosting Seçimi ve Alan Adı Kaydı

WordPress ile bir web sitesi oluşturmadan önce, saklanacağı barındırma seçeneğini seçmelisiniz. Ücretsiz seçenekler burada hiç çalışmaz – ya sınırlı miktarda alan sunarlar ya da iyi bir işlevsellik sağlamazlar. Bir blog başlatmak için, SiteGround veya Bluehost barındırma yeterli olacaktır. Bu maliyet genellikle ayda 3,95 dolar ile başlar. Yıllık ödeme yapmaya karar verirseniz, masrafları azaltırsınız.

Bazı platformlar WordPress web siteleri için özel planlar sunar. Sunucu çalışma parametreleri platformun teknik özellikleri için optimize edilirken, genellikle önceden yüklenmiş bir CMS ile gelirler. Ancak, bu planlardan harikalar beklemeyin: Yalnızca WordPress gereksinimlerini karşılayacak benzersiz bir araç yoktur.

Ciddi bir etki yaratabilecek web sitesi optimizasyonu, ancak kendi başınıza da halledebilirsiniz. Özel bir plan standart sanal barındırma ile aynı maliyetle geliyorsa, onu almak için devam edin. Fiyat çok pahalıysa, genel teklife tercih etmek mantıklıdır. Bu yine de sonucu bozmayacak.

Barındırma için kaydolduktan hemen sonra, yönetim paneline erişmek için hesap verilerini içeren bir e-posta alacaksınız. Web sitesi oluşturma işlemine devam etmek için konsolda oturum açın.

Bir sonraki adım alan adı kaydı. Gerek web siteniz için bir alan adı oluşturun, kullanılabilir olduğundan emin olun ve kullanımı için yıllık ödeme yapın. Seçiminizi nasıl başaracağınıza ilişkin birkaç öneri:

 • Web sitenizin adını belirtmek istenire veya etki alanındaki etkisi.
 • İsim ne kadar kısa olursa, o kadar kolay olur bir kullanıcının ezberlemesi ve hatırlaması için.
 • Alan adının başka bir anlamı olmamalıdır veya hoş olmayan ses.
 • Alan adı bölgesi seçimi, web sitesi oluşturduğunuz hedef kitleye bağlıdır. En popüler etki alanı bölgeleri yerel bölgelerdir, ancak bazen bir web mağazası için * .shop gibi niş alan adlarını kullanmak yararlı olabilir..

Barındırma sağlayıcılarının çoğunluğu ek olarak ücretsiz alan adı kaydı seçeneği. Böyle bir fırsat varsa, kullanmaya devam edin – bu, alan adınızın otomatik olarak barındırma sunucunuza ekleneceği için çok uygundur.

İpucu: Bir alan adını diğer platformlara kaydedebilirsiniz, ancak ayarlarda DNS sunucularının adreslerini belirterek manuel olarak barındırmaya bağlamanız gerekir.. Kayıt şirketleri genellikle alan adını satın aldıktan sonra aldığınız e-postada bunu nasıl yapacağınıza ilişkin bir talimat gönderir. Kayıt olmak için pasaport verilerinize ihtiyacınız olacak – bu bilgi olmadan bir alan adı almak imkansız.

Ayrıca bakınız: WordPress incelemesi.

2. WordPress Kurulumu

Barındırma sağlayıcılarının hakim miktarı, popüler CMS’nin otomatik kurulumunu sunar. WordPress için özel bir plan satın aldıysanız, sistem anında çalışmaya hazır olacaktır. Bununla birlikte, daha sık olarak, birkaç minimum adım atmanız gerekir – yönetim panelinde motorları olan bir bölüm bulun ve gerekli CMS’yi yükleyin.

WordPress kurulumu tüm barındırma sağlayıcılarında aynı şemaya göre tamamlanır. Konsol menüsünde genellikle bir “Uygulama Kurulumu” bölümü bulunur. Tıkladıktan hemen sonra, seçilen barındırmada otomatik olarak ayarlayabileceğiniz platformlar listesine erişebilirsiniz – WordPress, popülaritesi nedeniyle neredeyse her zaman ilk pozisyonu işgal eder.

WordPress Kurulumu

Sistemi kurmak için, bir web sitesi seçmelisiniz (zaten hostinge bağladığınız alan adına göre) ve “WordPress Kur” a basın. Sistem varsayılan olarak kök web sitesi dizinine kurulacaktır – sitename.com. Başka bir bölümde (örneğin, sitename / blog.com adresine sahip olan) depolamanız gerekiyorsa, “Kataloğu Belirle” ye basın ve gerekli yolu ekleyin.

WordPress Kurulum Detayları

Web sitesi veritabanı sistem kurulumu ile birlikte oluşturulacaktır. Gerekli tüm yetkilendirme verileri, barındırma için kaydolurken belirttiğiniz e-postaya gönderilir. Başka bir şey yapmanız gerekmez – sadece başlangıç ​​WordPress ayarlarını yapmak için alan adını kullanın.

Ayrıca bakınız: WordPress alternatifleri.

Manuel Kurulum

Barındırma sisteminizde otomatik yükleme yoksa veya WordPress’i kendiniz yüklemek istiyorsanız, bu da bir sorun olmayacaktır. İhtiyacınız olan şey:

 • WordPress dağıtım kiti yapmanız gerekecek indir resmi CMS web sitesinden.
 • FTP dosya yükleme yöneticisi barındırma dosya eklemek için. Örneğin, FileZilla FTP İstemcisi.

Manuel WordPress Kurulumu için Adımlar:

 1. Dağıtım kümesiyle arşivi indirin ve bilgisayarınızda paketini açın. Ardından, barındırma yönetim paneline dönün, veritabanlarıyla bölüme erişin ve yenisini oluşturun.
 2. Bunun için kullanıcı adı ve şifre atayın ve WordPress’i yüklerken bu verileri ihtiyacınız olacak şekilde sakladığınızdan emin olun. Bir veritabanı oluşturduktan sonra, masaüstünüzden açtığınız dağıtım kümesinin dosyalarına geri dönün.
 3. bulmak WP-yapılandırma-sample.php ve yeniden adlandır wp-config.php dosyasına.
 4. Dosyayı aç herhangi bir metin düzenleyicisiyle.
 5. bulmak “MySQL Parametreleri” bölümü ve hesap verilerini belirtin hostinginizde oluşturduğunuz veritabanının Bu hazırlık aşamasının son adımı olacaktır. Şimdi dosyaları sunucuya eklemeye devam edebilirsiniz.
 6. Başlatmak FTP İstemcisi dosya yöneticisini kullanma.
 7. Web sitesine bağlanmak için doldurmanız gerekir programın üst kısmındaki “Ana Bilgisayar”, “Oturum Açma” ve “Şifre” alanları. Ana makine, ana makineye eklediğiniz bir alan adıdır. Kullanıcı adı ve şifre, kontrol paneline erişmek için barındırma sağlayıcısı tarafından size e-postayla gönderilen verilerdir.
 8. Bu verileri belirtin “Hızlı Bağlantı” düğmesini etkinleştirin.
 9. Barındırma dosyalarını ve klasörlerini yöneticinin sağ tarafında göreceksiniz. Public.html kataloğuna ihtiyacınız var. Adı, web sitesinin alan adının adıyla benzer olan klasörde bulabilirsiniz..
 10. Yapmanız gereken WordPress dosyalarını public.html’ye aktarmaktır – bunları yöneticinin sol penceresinde seçebilir veya bilgisayarınızdan sürükleyebilirsiniz. Dosyaları kopyalama işleminin tamamı yaklaşık 5-10 dakika sürer.

Yükleme işlemini tamamlamak için web sitenize herhangi bir tarayıcıdan erişin. 5 dakikalık kurulum ana penceresini göreceksiniz. WordPress yönetim paneline erişmek için web sitesinin adını, oturum açma adını ve parolasını belirtin.

Zorunlu olmalarının, hesap giriş verilerini barındırmaktan farklı olmaları gerektiğini unutmayın. Yeni kimlik bilgileri oluşturun ve bunları, veritabanının oturum açma adı ve parolasının zaten saklandığı aynı dosyaya kaydedin. Verileri kaybetmemek için bunu yapmak zorundasınız.

Sistemin e-postaları yönetici için göndereceği e-postayı girin ve endekslemeden kapatın – web siteniz arama motorları tarafından göz atmaya hazır değil. Her şeyi ayarladıktan ve ilk yayınınızı yayınladıktan sonra endekslemeyi etkinleştirin.

WordPress yapılandırma dosyasına veritabanı girişi ve şifresi eklemediyseniz, 5 dakikalık ayarlardan önce bu seçeneği sunan başka bir pencere görürsünüz. Hangi veritabanı yükleme yöntemini seçtiğiniz önemli değildir. Her neyse, hiçbir şekilde çalışmadığı için web sitesine bağlanacak.

Veritabanı oluşturma ve manuel WordPress kurulum sırası, barındırma sistemine bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Genellikle, barındırma sağlayıcısı ayrıntılı talimatlar sunar, ancak çoğu durumda, otomatik CMS yüklemesi tek bir tıklamayla desteklendiği için buna gerek yoktur. Manuel kurulum modası geçmiş, ancak sistemin çalışma şeklini anlamak için görevi tamamlayabilmeniz yararlıdır.

3. İlk Kurulum

Temel olarak, sistemi yükledikten hemen sonra ilk postanızı WordPress ile yayınlayabilirsiniz, ancak pek kullanışlı olmayacaktır.. Web sitenizin düzgün çalışmasını sağlamak için, parametrelerinin en azından minimum bir kurulumunu tamamlamak şarttır. Bunu, birkaç alt kategoriyi kapsayan yönetim panelinin “Ayarlar” bölümünde yapabilirsiniz. Önemli nüansları göz ardı etmemek için her birini inceleyelim..

Genel

Web sitenizin adını ve açıklamasını belirtin. Adresini iki kez girin, yönetim amacıyla kullanacağınız e-postaları ekleyin. Burası, web sitesi güncellemelerinin ve etkinliklerinin kullanılabilirliği ile ilgili bildirimler alacağınız yerdir..

WordPress Genel Ayarları

Dilin yanı sıra saat dilimini, saati ve tarihi seçin. Herhangi bir kullanıcı için kaydı yasakla – buna hiç gerek yok.

yazı

Burası standart biçimlendirme ayarlarını bırakabileceğiniz yerdir. E-posta yoluyla yayın yayınlamak istiyorsanız, mektupları otomatik olarak web sitesi özet akışına gönderilecek e-posta verilerinizi ekleyin. Bununla birlikte, bu seçeneği kullanmamak ve en azından ilk kez yönetim paneli aracılığıyla yayın yayınlamak daha iyidir.

WordPress Yazma Ayarları

Güncelleme hizmetinin bir veya daha fazla adresini ekleyin – arama motorlarına web sitesinde yayınlanan yeni yayınlar hakkında bilgi verirler. Örneğin, rpc.pingomatic.com hizmetini ekleyebilirsiniz. Varsayılan olarak belirtilmiştir, bu nedenle satırda bırakın.

Okuma

Kullanıcıların web sitesinin ana sayfasında tam olarak ne göreceklerini belirtin: en son blog yayınları veya statik bir sayfa. Bir blog sayfasındaki yayın miktarını, RSS beslemesinde görüntülenen öğelerin sayısını ve tasarımlarını ayarlayın: tam metin veya yalnızca reklam.

WordPress Okuma Ayarları

Arama motorlarının web sitesini belirli bir süre için endekslememesini istiyorsanız, endekslemeden kapatın.

Tartışma

Standart ayarları kullanabilirsiniz. Böyle bir zorunluluk varsa, sistemin denetlenmek üzere yorum göndereceğini veya spam olarak işaretleyeceğini bularak anahtar kelimeler ekleyin. “Tartışma” bölümünde belirtilen parametreler yalnızca web sitesinin standart WordPress yorumları kullanması durumunda çalışır. Yorum yapmak için ekstra uygulamalar bağlarsanız, ayrı olarak ayarlamanız gerekir.

WordPress Tartışma Ayarları

Medya dosyaları

Parametreleri varsayılan olarak bırakın. Eski WordPress sürümlerinde, makalelerde yayınlanan fotoğraf parametreleri bu bölümde ayarlanmıştır. Ancak, bu zaten eski.

WordPress Medya Ayarları

Kalıcı

Web sayfalarınızın ve yayınlarınızın adreslerinin nasıl görüneceğini seçin. Örneğin, «Yazı Başlığı» anlamını ayarlayabilirsiniz. Malzeme bağlantısının gönderileceği kategoriyi belirtmesini istiyorsanız, «Varsayılan» noktasını işaretleyin ve /% category% /% postname% / construction değerini girin.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

4. Şablon Seçimi

Web sitesi varsayılan olarak standart bir şablon belirler, ancak sizin için pek işe yaramaz. Başka bir şablonu farklı şekillerde bulabilirsiniz:

 • Resmi WordPress kataloğuna göz atın. Buna doğrudan yeni web sitesinin yönetim panelinden erişebilirsiniz. “Görünüm” kategorisinde bir “Temalar” bölümü var.
 • Üçüncü taraf geliştiriciler tarafından tasarlanan şablonlarla çeşitli web sitelerini keşfedin. Arama motoruna “WordPress şablonunu indir” ifadesini yazarak kolayca bulabilirsiniz. Orada ücretsiz ve ücretli sürümleri mevcuttur. Bu seçeneğin en büyük tehlikesi, bilinmeyen web yöneticilerinden tema indirerek karşılaşabileceğiniz potansiyel güvenlik tehditleri.
 • Şablon sipariş etme profesyonel web tasarımcılarından.

Seçili şablonu, aralarında bulduğunuz kaynağa bağlı olarak iki şekilde yükleyebilirsiniz. Şablonu yönetim panelinden resmi WordPress kataloğunda bulduysanız, onu seçip etkinleştirebilirsiniz. Yükle ”düğmesi.

Kurulumdan hemen önce temayı önizlemeniz istenecektir. Bu, doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak için kullanışlıdır. Kurulumdan sonra tema genel şablon listesinde görünecektir. Bunu elde etmek için “Etkinleştir” düğmesine basmanız yeterlidir.

WordPress Tema Seçimi

Harici web sitelerinden şablon indirdiyseniz veya bunları bir geliştirici tarafından arşiv olarak aldıysanız, yükleme işlemi biraz farklı olacaktır:

 1. Yönetim panelinde şablonlarla birlikte bir “Yeni Ekle” düğmesi bulunur.
 2. Etkinleştirin ve ardından “Şablonu İndir” düğmesine tıklayın ve dosyayı seçin. Arşivi ekledikten hemen sonra “Yükle” düğmesine basın.

Web sitesinde görüntülenmesi için şablonu etkinleştirmeyi unutmayın.

Şablon Özelleştirme

Ayarların miktarı şablona göre değişebilir, ancak her temada belirli bir seçenek kümesi vardır – en azından renk düzenini değiştirebilir ve ana web sitesi menüsünü oluşturabilirsiniz..

Yüklediğiniz şablonu özelleştirmeye başlamak için “Görünüm” kategorisini seçin ve “Özelleştir” düğmesine basın.

WordPress Tema Özelleştirmesi

Yapabilecekleriniz:

 • Tarayıcı pencerelerinde, yer işaretlerinde ve arama motorlarında görüntülenmesi için logoyu yükleyin, başlık ve kısa açıklama, web sitesi simgesi ekleyin.
 • Şablonun renk düzenini seçin.
 • Web sitesi sayfalarına bağlantı ekleyerek menüyü oluşturun ve ayarlayın.
 • Widget ekleyin.

Bunlar her şablonda bulunan ana ayarlardır. Premium temalar, kaydırıcı gösteriminden sorumlu olanlar gibi ek parametreler içerebilir veya örneğin görsel düzenleyicinin etkinleştirilmesi / devre dışı bırakılması.

5. Eklenti Kurulumu ve Analytics Kurulumu

WordPress’i kullanmanın en önemli ayarlarından biri, web sitesi işlevselliğini genişletmek için kontrolsüz eklenti ilavesidir. Endişelenmeyin, aniden uzantı kataloğuna göz atarken ve etkileyici özelliklerden birinin açıklamasını okursanız. WordPress kullanmaya başlayan neredeyse tüm web yöneticileri bu durumla karşı karşıya.

WordPress Eklentileri Kurulumu

Bu iyi olabilir, ama göz önünde bulundurmanız gereken bir şey var. Ne kadar çok eklenti yüklerseniz, sunucu yükleme o kadar yüksek olur ve web sitesi yükleme hızı o kadar düşük olur. Dahası, bazı uzantılar hiç kullanışlı değil ve sadece eğlence için sunuluyor. Aynı zamanda, eklenti olmadan gitmek imkansız – web sitenizin düzgün çalışmadığı birkaç uzantı var. Olması gereken eklentilerin listesi şunları içerir:

 • Hepsi Bir Arada SEO Paketi – SEO ayarları ile bloğa eklenecek: başlık, açıklama, anahtar kelimeler.
 • Akismet – yorumlarda spam’den korunmak için.
 • Google XML Site Haritaları – site haritaları oluşturmak için.
 • Klasik Editör – bu, mesajlarla çalışma sürecini basitleştiren klasik bir WordPress editörüdür.

Yukarıda belirtilen eklentilerin her birinin alternatifleri vardır – en iyi bilinen uzantıları listeledik. Başka bir eklenti yükleyebilirsiniz – sadece gerekli tüm işlevleri eklediğinizden emin olun.

Eklentileri bulmak ve kurmak için:

 1. Yönetim panelinde ilgili bölüme ulaşın.
 2. Arama seçeneğini kullanarak gerekli eklentileri bulun.
 3. “Yükle” düğmesine bastıktan hemen sonra, eklenti kurulu uzantılar listesine eklenecektir.
 4. Etkinleştirmek için “Etkinleştir” düğmesine basmanız gerekir.

Bunun dışında, eklentiler tema ile aynı şekilde yüklenebilir – arşivi dosyalarla indirerek.

Bir sonraki adım, analiz sayaçları eklemektir. Web sitesi trafiğini izlemenize, projeyi daha da geliştirmeniz gereken yönü anlamak için kullanıcıların içeriğe tepkisini izlemenize yardımcı olacaklar.

Google Analytics Kurulumu

Google Analytics sayacı eklemek için önce sisteme kaydolmalısınız. Google hesabınız varsa, yetkilendirme için kullanın. Web sitesi başlığı ve adresi, ait olduğu niş ve saat dilimi ekleyin. Kaydınız başarılıysa, istatistikleri toplamaya başlamak için web sayfalarına eklemeniz gereken bir kod alırsınız.

Bir sayacı farklı şekillerde ekleyebilirsiniz. En basit olanı Google analytics eklentisini yüklemek ve oluşturulan kodu buna eklemektir. Bu, karmaşıklıkları nedeniyle korkutucu görünebilecek web sitesi dosyalarıyla uğraşmak istemeyen yeni başlayanlar için harika bir varyanttır..

Başka bir eklenti yüklemek istemiyorsanız, entegre WordPress şablon düzenleyicisini kullanarak üstbilgi veya altbilgiye bir kod ekleyin. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları tamamlamanız gerekir:

 1. Yönetim panelinde “Tasarım” bölümünü açın.
 2. “Editör” ü seçin.
 3. Her bir web sitesi sayfasının üst kısmına bir sayaç yüklemek istiyorsanız header.php dosyasını veya altbilgiye eklemek istiyorsanız footer.php dosyasını bulun.

Dikkat: değişiklikleri yapmadan önce yedek dosya kopyasını oluşturun. FTP üzerinden web sitesine bağlanın – manuel WordPress kurulum prosedürünü açıklarken bunun nasıl yapılacağını açıkladık. Düzenlemek istediğiniz dosyayı indirin. Düzenlemeleri yaptıktan sonra hata görünürse, ilk dosya yapılandırmasını hızlı bir şekilde geri yükleyebilirsiniz.

 • Kodu etiketten önce header.php dosyasına ekleyin.
 • Kodu etiketten önce footer.php dosyasına ekleyin.

Web sitesine bir sayaç ekledikten sonra, hatasız çalıştığından emin olun. Kişisel Google Analytics hesabındaki istatistikleri izleyebilirsiniz.

Dikkat: Şablonu dosyaları her değiştiğinde veya değiştirdiğinizde sayaçları eklemeniz gerekir.

7. Web Sitesi Kod Düzenleme

Web sitesine bir sayaç eklemek, kod düzenleme yoluyla yapabileceğiniz en basit görevdir. Tercihlerinize göre değiştirebileceğiniz tüm şablon dosyalarıyla birlikte gelir. Farklı şablon parçalarını düzenleyerek arayüz öğeleri ekleyebilir ve silebilir, renk şemalarını ve widget’ların konumlarını değiştirebilirsiniz. Ancak bunu yapmak için programlama becerilerine, en azından PHP ve CSS bilgisine ihtiyacınız var.

WordPress Kod Editörü

Deneyimli web geliştiricileri, entegre sistem araçlarını kullanmak yerine bilgisayarınızdaki düzenleyicideki kodu değiştirmenizi önerir. Bunu yapmadan önce bir yedek dosya kopyası oluşturmanız gerekir. Bu, bir hata bulurken ilk dosya sürümünü geri yüklemenizi sağlar. Entegre editörle ilgili olarak, örneğin sayaçlar veya üçüncü taraf yorum widget’ları eklemek gibi küçük değişiklikler yapmak için kullanmak daha uygundur. Düzenlemeleri uygulamak için “Dosyayı Güncelle” düğmesine basmalısınız.

Ön web sitesi kurulduktan sonra, en ilginç işleme geçebilirsiniz – web sitesini içerikle doldurmak.

Kod Düzenleyicisi Olmadan Gitmek Mümkün mü??

Aslında, WordPress’de çalışırken entegre bir kod editörü kullanmadan gitmek oldukça mümkündür. Sistem, mevcut temaları ve eklentileri özelleştirerek web siteleri oluşturmaya izin verir. Bu durumda, sınırlı web sitesi özelleştirme seçenekleri nedeniyle web geliştirme sürecinizden en iyi şekilde yararlanamayacağınızı unutmayın..

İnkar edilemez WordPress özelliklerinden birinin, benzersiz ve türünün tek örneği projeler oluşturmaya izin veren harici eklenti ve şablon entegrasyonu fırsatı olduğu bir sır değil. Aksi takdirde, yaratıcı özgürlüğünüzü avantajlara ifade etmek ve uzun vadede çarpıcı sonuçlar elde etmek imkansızdır. Dolayısıyla, WordPress kod düzenleyicisini kullanmıyorsanız, bu CMS’yi kullanmanın anlamı nedir? Bunun yerine, wordpress’ten wix’e geç veya kod düzenlemeye gerek kalmadan olağanüstü sonuca ulaşmaya izin veren başka bir web sitesi oluşturucu.

8. Statik Sayfaların Oluşturulması

Statik bir sayfa diğer sayfalardan içeriğe göre farklılık gösterir – bir yayın feed’i yerine belirli bilgiler içerir. “Hakkımızda” veya “Hizmetler” bölümleri statik sayfalara örnektir. İçerdikleri içeriği değiştirmek için sayfayı düzenlemelisiniz.

HTML ve metin editörlerinin yanı sıra, son WordPress sürümleri de görsel bir Gutenberg editörü ile birlikte gelir. Bunu kullanarak widget’lar ve multimedya dosyaları ekleyebilir, içerik blokları ekleyebilir ve konumlarını değiştirebilirsiniz. Buna uygun olarak, bir web yöneticisi artık çeşitli statik sayfalar oluşturmak için daha fazla seçeneğe sahiptir.

WordPress Sayfa Editörü

WordPress, en son blog yayınlarını içeren varsayılan bir ana sayfa ile birlikte gelir. Web sitesine başka bölümler eklemek için yönetim panelinde “Sayfalar” bölümünü açın ve “Yeni Ekle” düğmesini etkinleştirin.

Web sayfası başlığını belirtin – hem bölümde hem de web sitesi menüsünde görüntülenir. Metni yazın veya Gutenberg’i kullanarak içerik blokları ekleyin. Görsel düzenleyiciyi kullanarak bir sayfada gerekli tüm öğeleri ayarlayın. Düzenlemeleri yaptıktan sonra “Yayınla” düğmesine basın.

Sayfaya eklenen blokların tüm cihazlarda doğru görüntülendiğinden emin olun. Herhangi bir sorun varsa veya yalnızca diğer öğeleri kullanmak istiyorsanız, genel listeden sayfayı seçin ve içeriğini düzenleyin.

9. Yayın Sonrası

Yayınlar, web sayfalarıyla aynı plana göre eklenir. Aradaki fark, yayınların blog beslemesi olan bir sayfada yayınlanmasıdır. Bir yazı yapmak için Gutenberg düzenleyicisini de kullanabilirsiniz, ancak sistemin son sürümlerinde eklenti olarak eklenen klasik WordPress düzenleyicisinde tasarlanması daha uygundur..

 1. “Yayınlar” bölümünü açın ve “Yeni Ekle” düğmesine basın. Şablonu seçmek için yayın ayarlarına ulaşın. Alışılmadık bir biçim kullanmak istemiyorsanız, temel biçimi bırakın. Yazı şablonlarındaki bazı temalar kartlar, videolar ve diğer biçimlerle gelebilir.
  WordPress Yazı Editörü
 2. Yayının yayınlanacağı kategoriyi seçin. Henüz kategori yoksa, bağlantıyı tıklayarak bunları doğrudan düzenleyicide oluşturun. Ana menüye bunlara bağlantılar ekleyerek, kategorilerden web sitesi bölümleri oluşturabilirsiniz. Bu, web sitesinde belirli kategorilere giren tematik yayınlarla birkaç sayfa oluşturmanıza olanak tanır.
  WordPress Post Yeni Kategori
 3. Yazı başlığı ekleyin ve metni düzenleyiciye ekleyin. HTML etiketlerini kullanarak görsel modu kullanabilir veya bir yayını biçimlendirebilirsiniz. Gönderi için SEO parametrelerini doldurun: başlık, açıklama, anahtar kelimeler. Yayını blog yayınına göndermek için “Yayınla” düğmesine basın. Tıpkı web sayfaları gibi yayınlar da yayından sonra düzenlenebilir. Düzenlemeleri kaydetmek için yayını bir kez daha yayınlamanız gerekir.
  WordPress Post Yeni Kod Editörü
 4. Yayının blog özet akışında belirli bir zamanda görünmesini istiyorsanız, zamanlanmış yayın seçeneğini kullanın. “Yayınla” düğmesinin yanında bir “Değiştir” bağlantısı var. Genel erişim için yayınlanma tarihini ve saatini belirtmek üzere basın.
  WordPress Yazı Programı

Ancak, genel WordPress ayarlarında belirtilen web sitesi saatini kontrol etmeyi unutmayın – yaşadığınız saat diliminin aynı olması gerekir.

10. Mevcut Sitenizi WordPress’e Aktarın

Başka bir platformda oluşturulmuş bir web siteniz var mı? Ardından, işlevselliğini genişletmek ve üstün özellik seti ile birlikte daha profesyonel bir görünüm vermek için WordPress’e geçmeyi düşünebilirsiniz. İlk görüşte göründüğü gibi bunu yapmak oldukça zor değil. Web sitesi transferi için iki popüler yöntem arasından seçim yapabilirsiniz – işe alma uzmanları ve DIY geçişi.

Gibi özel hizmetler de var CMS2CMS, örneğin, bu amaç göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Web sitesi aktarımınızın işlemini otomatik modda tamamlayabilirler, ancak web sitesi öğelerinin veya kötü amaçlı yazılım tehditlerinin uyumsuzluğu ile ilgili sorunlarla karşılaşma olasılığı bu durumda oldukça yüksektir. Dahası, web sitesi taşıma hizmetleri çoğunlukla ödenir. Sonuçtan emin değilseniz, onları kullanmanın anlamı nedir??

Web tasarım uzmanlarını işe alma daha sonra bu insanlara danışabileceğiniz için çok daha iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, bir acemi olsanız ve ilk deneyiminiz olsa bile web sitenizi kendi başınıza WordPress’e taşımayı deneyebilirsiniz. Uygun barındırma seçeneğiyle ilgilenmeniz gerekir (WordPress önerilir Bluehost basit ve karmaşık projeler için), alan adı ve içerik aktarımı. İkincisi, görüntüler, videolar medya dosyaları vb.Dahil olmak üzere tüm web sitesi içerik öğelerinin aktarılmasını içerir..

Son olarak, kalıcı bağlantılar ayarlamanız ve web sitenizin yeni bir platformda iyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu, trafiğinizi ve mevcut web sitesi konumlarınızı korumak için gereklidir. Tamamen DIY web sitesi transferiyle ilgili. Bu, web sitesi taşıma sürecine kısa bir genel bakıştır ve görev üzerinde çalışırken karşılaşabileceğiniz birçok nüans vardır. Bununla birlikte, sonuç kesinlikle buna değer olacak, daha sonra sizin için kullanışlı olabilecek inanılmaz ve kullanışlı bir deneyim elde edeceksiniz..

Sonuç olarak

WordPress’in yeni başlayanlar arasında en popüler içerik yönetim sistemi olmasına rağmen, içindeki ilk web sitesinin oluşturulması karmaşık bir görev olabilir. Projenin iyi çalışmasını sağlamak için, bir kullanıcının barındırma ve veritabanlarıyla uğraşması ve sunucu, motor ve web sitesi arayüzü arasındaki bağlantıyı anlaması gerekir. Bu uzun vadede çok zaman alabilir. CMS’nin tüm özelliklerinde uzmanlaşmak, en azından basit CSS düzenleme düzeyinde, programlama becerileri gerektiren birkaç aya kadar sürebilir.

Hemen bir web sitesine ihtiyacınız varsa, WordPress ciddi finansal yatırım yapmadan bunu elde etmenin en hızlı yolu değildir. Web sitesi oluşturucularını kullanmak, oldukları gibi daha etkili bir çözümdür daha rahat ve kullanımı kolay. Onlarla çalışmak için özel bir beceri gerekmez ve barındırma ile ilgilenmeniz gerekmez. Bir site oluşturucu ile oluşturulan bir web sitesinin sahibinin yapması gereken, onu yararlı ve ilginç içerikle doldurmaktır.

WordPress ile Web Sitesi Oluşturma

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map