WordPress’ten Wix’e Etki Alanı Nasıl Aktarılır

nasıl yapılır-transferi-alan-dan-wordpress-to-wix


Yani, geçiş yapmak için karar verdin WordPress için Wix. Bunu yapmanın nedenleri çok olabilir, ancak eylem algoritması tüm durumlarda neredeyse aynıdır. Web sitenizi Wix’e geçirmek için atmanız gereken birkaç adım vardır. Bunlardan biri alan adı transferi.

Mesele şu ki, hakim durumda, kullanıcılar zaten aktif web sitesi alan adlarına sahipler. Kural olarak, ön ödemeli ve belirli bir alan adı barındırıcısından satın alınırlar. Buna uygun olarak, alanın ayarlarına erişim web sitesinin kayıt kuruluşunun web sitesinde bulunabilir.

Varolan etki alanı adını WordPress’ten Wix’e güvenli bir şekilde aktarmak için yapabileceğiniz işlemler nelerdir?? Şimdi en popüler nüansları inceleyelim.

Alan Adı Aktarma Yönergeleri

Wix kullanıcısı olmaya karar verir vermez, alan adınızı üçüncü taraf hizmetiyle barındırmanızın bir anlamı yoktur. Bunun nedeni, erişim ayrıntılarını unutma veya kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmanızdır.

Bu nedenle alan adınızı doğrudan Wix’e aktarmak daha iyidir. Bunu yapmak için atılacak adımlar şunlardır:

 1. Servise erişin ve genel talimatları öğrenin.
 2. 1. Adım - Genel aktarım alan adı bilgileri

 3. Alan adını girin ve “Sunmak” buton.
 4. 2. Adım - Alan adını girin

 5. Alan adınızın satın alındığı platformu belirtmek için bir kayıt şirketi seçmek için açılır menüye göz atın.
 6. 3. Adım - Alan Adı Kayıt Şirketi'ni seçin

 7. Adım adım yönergeleri izleyin ve gerekli onay kutularını seçin.
 8. 4. Adım - Alanınızın Kilidini Açın

 9. Uzatma süresini seçin (Wix’i seçerken, mevcut alan adını en az 1 yıl uzatmanız gerekeceğini unutmayın).
 10. 5. Adım - Alan Adınızı Genişletin

 11. İletişim bilgilerinizi girin veya düzenleyin.
 12. Adım 6 - İletişim Bilgilerini Güncelleyin

 13. Özel veya genel kayıt olmak üzere tercih edilen gizlilik seçeneğini belirleyin.
 14. Adım 7 - Alan Adının Gizlilik Korumasını Seçin

 15. Uygun ödeme yöntemini seçin.
 16. Bilgileri gönderin ve satın alma işlemini tamamlayın. Alacağınız e-postadaki onay bağlantısını etkinleştirin ve ayrıntıları kontrol edin.

Bir Etki Alanını Wix Adı Sunucularına Aktarma

Alan adınızı harici sağlayıcıda barındırmaya devam etmek istiyorsanız, ancak WordPress’ten Wix’e geçmeyi planlıyorsanız, eylem algoritması biraz farklı olacaktır. Bunun nedeni, etki alanı adını Wix sunucusuna bağlama gereksinimiyle karşılaşmanızdır. Bu şu şekilde yapılmalıdır:

 1. Alan adınızı Wix’e bağlamadan önce, Premium Plan’a abone olmanız veya bu Plana geçmeniz gerekeceğini unutmayın.
 2. Erişmek “Alanlar”Sayfası.
 3. Zaten Sahip Olduğunuz Alan Adını Bağlama”Düğmesini tıklayın (hesabınıza zaten bağlı olan bir tane varsa,“Alan Adı Ekle”Düğmesine basın ve bağlayın).
 4. Alan adınıza bağlı olmasını istediğiniz web sitesini seçin.
 5. Tercih edilen alan adını “Alan Adınız Nedir??
 6. Daha fazla göreceğiniz yönergelere sadık kalın.

Birincil Etki Alanı Wix’e Bağlı Değilse Bir Alt Etki Alanını Wix Sitesine Aktarma

Son olarak, bir tane daha popüler seçenek var. WordPress web siteniz site.wordpress [.] Com gibi alt alana bağlıysa, ancak Wix’e bağlı olmasını istiyorsanız, aşağıdaki talimatlar ihtiyacınız olan şeydir:

 1. Sürümüne yükseltin Premium Plan başlamak için (bkz. Wix tarifeleri Detaylarda).
 2. Mevcut alt alan adını Wix hesabınıza ekleyin.
 3. Harici etki alanı ana makineniz üzerinden belirtilen DNS kayıtlarını ekleyerek alt etki alanını ayarlayın (alt etki alanını Etki Alanlarım Wix hesap sayfasına eklemeniz gerekeceğini unutmayın).
 4. İşlemi tamamlamak için talimatları izleyin.

Bunlar, WordPress alan adınızı Wix’e aktarmaya karar verirken karşılaşabileceğiniz en yaygın durumlardır. Sana yeterince kafa karıştırıcı görünüyor mu? Endişelenmeyin, alan adı transferinde size yardımcı olabilecek birçok hizmet var. SiteBuilders.PRO aralarında en güvenilir olanıdır. Ancak, ilginizi çekebilecek üç seçenek daha vardır. Şimdi bunlara hızlı bir genel bakalım.

Wix Sitesine Alt Alan Adı Bağlama

Tek bir Wix hesabında ilgili iki web siteniz varsa, ikinci web sitesinin etki alanını alt etki alanı aracılığıyla ilk web sitesinin etki alanına bağlamak mümkündür. Bu, örneğin, birkaç dilde yayınlanan web sitelerine uygulanabilir, ancak her iki web sitesinin de Premium Plan şartları altında yönetilmesi gerektiğini unutmayın..

Görevi tamamlamak için Wix hesabınızdaki kullanıcı paneline erişin ve “Alanlar” Bölüm. Ardından etki alanını ekleyin ve ikincisini bağlayın. Bundan sonra, “Alan Adınız Nedir?” Bölümünde bağlanmak istediğiniz alanı belirtin. Bölüm. Size sunulacak ipuçlarını izleyin.

Birincil Etki Alanı İşaretle Wix’e Bağlandığında Bir Alt Etki Alanını Wix Sitesine Bağlama

Bazen, birincil etki alanının İşaretleme yoluyla Wix’e bağlandığı durumlar vardır. Durum buysa ve Wix’e bir alt alan bağlamak istiyorsanız, önce sisteme kaydolmanız ve Wix hesabınıza eklemeniz gerekir. Bu oldukça basit ve hızlı.

Bunu yaptığınızda, harici alan adı barındırıcınız aracılığıyla DNS kayıtlarını belirterek alt alan adınızı ayarlayın. Oturum açtıktan sonra sistem bu kayıtları sağlayacaktır.

Wix Dışından Satın Alınan E-postaları Bağlama

Süre WordPress’ten Wix’e geçiş, e-postanızın doğru şekilde taşınmasıyla ilgilenmeniz gerekir. Posta kutunuz başlangıçta Wix dışında kaydedildiyse bunu yapmak kolay değildir. Öyleyse, bu durumda tüm e-posta ayarlarınızın kaybolacağını unutmayın. Bu hoş olmayan durumdan kaçınmak için Wix hesabınıza gerekli kayıtları eklemeniz gerekir.

Bunu yapmadan önce, bir Premium Planınız olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, alan adı ve buna bağlı olarak e-posta aktarımı imkansız olacaktır. Yapılacak başka bir şey, alan adınızın ad sunucuları kullanılarak bağlı olup olmadığını kontrol etmek (ancak işaretleme yoluyla değil).

Hala işaretleme yoluyla bağlıysa, birlikte çalıştığınız e-posta sağlayıcısının DNS kayıtlarını bulmak ve ayarlamak için önceki alan adı barındırıcınıza başvurmanız gerekir. Bununla işin bitti mi? Ardından, e-postanızı Wix’e bağlamak için atmanız gereken adımlara dikkat edin:

 1. E-posta sağlayıcınızın kayıtlarını seçin. Bunu yapmak için, ilk olarak Etki Alanlarım sayfasına erişmeli ve alan adınızın yanında bulunan genişletme okunu tıklamalısınız (aynı anda birden fazla alan adı çalıştırıyorsanız). Yalnızca bir alan adınız varsa, onu seçip sonraki adıma geçebilirsiniz.
 2. “Posta Kutuları” sekmesini etkinleştirin.
 3. “Ayarları Değiştir” veya “MX Kayıtlarınızı Yapılandırma” sekmelerini bulun ve etkinleştirin.
 4. “E-posta Sağlayıcınız” açılır listesine ulaşın ve kullandığınız listeyi seçin. Herhangi bir nedenle listede yoksa, “İptal” düğmesini tıklayın ve DNS kayıtlarını eklemek için bir sonraki adıma geçin. Ardından “Tamam” ı tıklayın.
 5. Sağlayıcınızın DNS kayıtlarını ekleyin (önceki işlemi iptal ettiyseniz). Bu amaçla, posta kutunuzu bağlamak için ihtiyaç duyacağınız verileri almak için e-posta barındırıcınızla iletişim kurun.
 6. Etki Alanlarım sayfasına bir kez daha ulaşın ve önerilen listeden gerekli alanı seçin. Yalnızca bir alan adınız varsa, onu seçip sonraki adıma geçebilirsiniz.
 7. E-posta barındırıcınızdan aldığınız DNS kayıtlarını eklemek için devam edin. Bunu yapmak için, “Gelişmiş” sekmesini etkinleştirin, “DNS’yi Düzenle” bölümünü ve “Anladım” sekmesini tıklayın. Ardından gerekli DNS kayıtlarını ekleyin (veya düzenleyin) ve kaydedin.
 8. “Posta Kutuları” sekmesini ve ardından “MX kayıtlarınızı yapılandırın” veya “Ayarları Değiştir sekmelerini tıklayın.
 9. “E-posta Sağlayıcınız” açılır listesine ulaşın ve “Diğer” sekmesini seçin.
 10. MX kayıtlarınızı düzenleyin, silin veya ekleyin ve “Tamam” düğmesini tıklayın.

Etki alanı adınızı ad sunucuları aracılığıyla Wix’e bağlarsanız, olası posta kutusu kapalı kalma süresini en aza indirmek için mevcut DNS kayıtlarınızın otomatik olarak sisteme ekleneceğini unutmayın..

G Suite E-postanızı Wix’e Bağlama

Kayıtlı bir işletme e-posta adresiniz varsa G Suite, yeni Wix hesabınızdan da erişebilir ve yönetebilirsiniz. Posta kutusunu satın alıp ayarladıktan sonra, GSuite tarafından sağlanan sözleşmeyi kabul etmek için yönetici posta kutunuzda oturum açmalısınız. Daha sonra posta kutunuza erişmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Posta Kutularım sayfasına ulaş.
 2. Orada sağlanan posta kutularının listesini inceleyin ve ilgilendiğiniz posta kutularını tıklayın.
 3. Henüz Google hesabınızda oturum açmadıysanız, “Posta Kutusuna Git” sekmesini tıklayın. Eğer öyleyse, otomatik olarak gelen kutunuza yönlendirileceksiniz.
 4. Posta kutunuzda oturum açın, “İleri” düğmesini bulup tıklayın, şifreyi girin ve son olarak “Oturum Aç” sekmesini tıklayın.

Şu anda kendinize ait başka bir hesapta oturum açtıysanız, sayfanın sağ üst köşesinde ihtiyacınız olan hesaba geçin.

Sonuç olarak

Wix, kullanıma hazır işlevselliği ile birlikte gelen basit bir evrensel web sitesi oluşturucusudur. Herhangi bir özel kodlama veya web tasarımı bilgisi olmadan çeşitli web sitelerinin oluşturulmasına izin verir. Hiç şüphesiz, web oluşturma sürecini basitleştiren birçok WordPress kullanıcısı, bu popüler CMS’den Wix’e geçme kararını benimsedi.

Görevi tamamlamak için yapılması gereken adımlar arasında, alan adının transferi en önemli ve karmaşık noktalardan biridir. Alan adı transfer sürecinin süresi ve karmaşıklığı çeşitli faktörlere bağlıdır. Buna bağlı olarak, bunu yapmak için daha fazla / daha az adım gerekebilir. Makale, ana seçeneklerin yanı sıra başarılı olmak için atmanız gereken adımlara genel bir bakış sunmaktadır..

Alan Adı Transferi Sipariş Et

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map